Policjanci ustalili nieletniego autora fałszywego alarmu bombowego.

Policjanci ustalili nieletniego autora fałszywego alarmu bombowego.

2023-10-12 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

Zgłoszenie o podłożeniu bomby w jednej ze szkół w powiecie wadowickim uruchomiło szereg działań. Już następnego dnia funkcjonariusze znali tożsamość nieletniego, który był odpowiedzialny za głupi dowcip.

W ostatnim czasie, dyżurny wadowickiej komendy został poinformowany, że na skrzynkę mailową jednej ze szkół w powiecie wadowickim, wpłynęła wiadomość dotycząca podłożonego ładunku wybuchowego w tejże placówce oświatowej. Niezwłocznie pod wskazany adres zostali skierowani policjanci. Przed ich przyjazdem dyrektor szkoły zarządził ewakuację. Funkcjonariusze sprawdzili budynek pod kątem ujawnienia podejrzanych pakunków lub materiałów pirotechnicznych, ale na szczęście niczego nie znaleźli.

Równolegle do czynności związanych ze sprawdzeniem obiektu, policjanci pionu kryminalnego poszukiwali autora tej wiadomości. Zwrócili się o pomoc do funkcjonariuszy z Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, którzy następnego dnia ustalili osobę odpowiedzialną za wysłanie fałszywej wiadomości. Jak się okazało był to nieletni chłopiec – mieszkaniec powiatu wadowickiego. O sytuacji policjanci powiadomili Sąd Rodzinny i Nieletnich w Wadowicach pod kątem wszczęcia postępowania wyjaśniającego w sprawie o demoralizację.

Pamiętajmy, że anonimowa wiadomość lub telefon o podłożeniu ładunku wybuchowego uruchamia całą lawinę działań Policji i innych służb zaangażowanych w zabezpieczenie miejsca rzekomego podłożenia ładunku.

Należy pamiętać o tym, że sprawcy tego typu zdarzeń nie mogą czuć się bezkarnie. Autorzy takich wiadomości są bardzo szybko ustalani. Oprócz odpowiedzialności karnej sprawca fałszywego alarmu może zostać pociągnięty do zwrotu kosztów akcji wszystkich służb ratunkowych.

Apelujemy także do rodziców o zwracanie uwagi na to, jakiego typu aktywności są podejmowane przez ich dzieci w Internecie.

 

art. 224a KK – fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu

§ 1. Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 zawiadamia o więcej niż jednym zdarzeniu, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15).

Za: KPP Wadowice.