Strategiczne wyzwania gmin powiatu suskiego w zakresie zagospodarowania odpadów.

Strategiczne wyzwania gmin powiatu suskiego w zakresie zagospodarowania odpadów.

2023-10-07 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

O wsparciu strategicznych wyzwań powiatu suskiego w zakresie zagospodarowania odpadów Poseł Władysław Kurowski po raz drugi rozmawiał 26 września 2023 r., ze Stanisławem Pawlikiem reprezentującym Związek Gmin Dorzecza Górnej Skawy Świnna Poręba w Suchej Beskidzkiej.

Gminy Zrzeszone w Związku stoją przed dużym wyzwaniem przedłużenia żywotności składowiska i dostosowania pozostałych instalacji do zmienionych wymogów ochrony środowiska. Powodzenie rozpoczętych działań inwestycyjnych będzie kształtowało politykę gospodarowania odpadami w powiecie na przestrzeni kolejnych kilkunastu lat.

Spotkanie odbyło się na terenie instalacji Związku, służących do kompleksowego zagospodarowania odpadów. Utrzymanie autonomii w zagospodarowaniu odpadów najbliżej miejsca wytwarzania, w obrębie własnych instalacji, to nie tylko działania proekologiczne ale przede wszystkim ekonomiczne. Wagę tych działań dostrzegł Pan Poseł Władysław Kurowski rozmawiając i zabiegając o finansowe wsparcie przedsięwzięć. Rozmiar działań i ich charakter środowiskowy jest na tyle znaczący że bez zewnętrznego wsparcia przedsięwzięcia byłoby trudne do udźwignięcia zarówno przez gminy jak i ich mieszkańców. Działania będą miały bezpośredni wpływ na mieszkańców gmin zrzeszonych związku poprzez wpływ na opłaty za gospodarowanie odpadami. Obecnie stawki opłat w gminach zrzeszonych w Związku należą do najniższych w regionie.

za: