Kolejny oszukany człowiek. Myślał, że rozmawia z księciem Dubaju. Stracił ponad 70 tyś. złotych.

Kolejny oszukany człowiek. Myślał, że rozmawia z księciem Dubaju. Stracił ponad 70 tyś. złotych.

2023-10-04 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

Mimo wielu kampanii społecznych i akcji informacyjnych prowadzonych również przez krakowskich policjantów, nadal zdarza się, że osoby, przekazują obcym oszczędności swojego życia. Oszuści wykorzystując tak zwaną metodę na legendę wyłudzają dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych.

Kilka dni temu, 76-letni mieszkaniec Krakowa zgłosił policjantom, że został oszukany na znaczną kwotę pieniędzy. Jak wyjaśniał założył profil na jednym z portali internetowych, wówczas nawiązała z nim kontakt osoba, która podała się za „księcia, następcę tronu Dubaju”. W ten sposób rozpoczęła się pomiędzy mężczyznami korespondencja, a rzekomy książe po pewnym czasie zdobył zaufanie krakowianina.

W pewnym momencie ze strony nowego znajomego z egzotycznego kraju padła propozycja przekazania podarunku 76-latkowi. Prezentem miała być złota biżuteria oraz znaczna suma pieniędzy. Po kilku dniach „książe Dubaju” miał napisać mieszkańcowi Krakowa, że paczka z biżuterią i pieniędzmi została wysłana, jednak utknęła na granicy i wymagana jest opłata celna.

Tłumaczył, że jedyną możliwością by przesyłka wyruszyła w dalszą drogę jest uiszczenie tej opłaty.Przekazując numer konta namówił krakowianina do przelania na nie pieniędzy. Niczego nieświadomy 76-latek przelał na wskazane konto ponad 70 tysięcy złotych.

Senior w oczekiwaniu na przesyłkę pochwalił się znajomym o swojej nietypowej znajomości z następcą tronu Dubaju. Jego entuzjazm zgasł gdy Ci uświadomili mu, że najprawdopodobniej padł ofiarą oszustwa. 

Apelujemy o zachowanie rozsądku i ostrożności w kontaktach z osobami nieznajomymi, szczególnie tymi, którzy nakłaniają nas do przekazania pieniędzy. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że intencje osoby trzeciej mogą być nieuczciwe, najlepiej porozmawiać o swoich wątpliwościach z bliskimi i nie działać pod wpływem emocji.

Warto również skontaktować się z Policją i powiadomić o próbie oszustwa.

 

Za: