Sprawca znęcania osadzony w areszcie. Odpowie również za posiadanie narkotyków.

Sprawca znęcania osadzony w areszcie. Odpowie również za posiadanie narkotyków.

2023-10-03 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

Policjanci w areszcie śledczym osadzili 43 – letniego mieszkańca Chełmka. Mężczyzna jest podejrzany o znęcanie fizyczne i psychiczne nad 39  – letnią siostrą oraz jej  13 – letnią córką. Domowy agresor odpowie również za posiadanie narkotyków. 

W nocy z piątku na sobotę (29/30.09.2023) tuż przed godziną 1 policjanci z Komisariatu Policji w Chełmku interweniowali w związku z awanturą domową w jednym z  domów jednorodzinnych na terenie Chełmka.
W trakcie interwencji, podczas rozmowy z pokrzywdzoną  39 – latką, policjanci ustalili, że jej 43 – letni brat, wobec którego toczy się już postępowanie o znęcanie nad rodziną, wszczął kolejną awanturę domową podczas której był agresywny wobec niej oraz jej 13 – letniej córki. W związku z powyższym mężczyzna został zatrzymany i trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało ponad 2 promile alkoholu. 

Na podstawie dowodów zebranych w trakcie postępowania podejrzanemu przedstawiono zarzut znęcania fizycznego, psychicznego, gróźb karalnych oraz naruszenia nietykalności, których dopuścił się wobec pokrzywdzonych. Czynów tych dokonywał od kilku lat najczęściej będąc pod wpływem alkoholu oraz narkotyków. Ponadto przedstawiony mu został również zarzut posiadania narkotyków w postaci 49g metafedronu, który posiadał podczas poprzedniej interwencji. Za to przestępstwo odpowie w warunkach recydywy, ponieważ w 2020 roku odbywał już karę dwóch lat pozbawienia wolności za przestępstwo narkotykowe.

Następnie akta sprawy wraz z wnioskiem o wydanie wobec podejrzanego środków zapobiegawczych trafiły w ręce prokuratora Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu. W niedzielę (1.10.br.) zatrzymany usłyszał prokuratorskie zarzuty. Ponadto prokurator mając na względzie ochronę pokrzywdzonych zwrócił się do oświęcimskiego Sądu Rejonowego z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego aresztu tymczasowego.  

43 – latek wprost z Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu został doprowadzony do oświęcimskiego Sądu Rejonowego. Sędzia po zapoznaniu z dowodami przychylił się do prokuratorskiego wniosku wydając postanowienie o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym. W poniedziałek rano podejrzany został osadzony w areszcie śledczym.
Za posiadanie narkotyków grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. Za groźby karalne grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Za naruszenie nietykalności cielesnej grozi kara pozbawienia do jednego roku. Za znęcanie w rodzinie grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Nie czekaj. Przerwij przemoc.
Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały przemoc. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej. Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

za: KPP Oświęcim.