Otwarcie stawu Anteckiego w Andrychowie.

Otwarcie stawu Anteckiego w Andrychowie.

2023-09-25 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

Groń Jana Pawła II, pałac Romerów, Złota Góra czy 400-letni cis – to tylko niektóre z atrakcji, jakie można znaleźć na terenie gminy Andrychów. Obszar około 100 km² wyjątkowo bogaty jest w skarby przyrodnicze i z pewnością zachwyci każdego, kto potrafi docenić walory środowiskowe. Wczoraj do tych atrakcji dołączył staw Anteckiego.

W uroczystości otwarcia zrewitalizowanych i przebudowanych terenów rekreacyjnych na Pańskiej Górze uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecna była także członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas.

Nowoczesna rekreacja dla każdego

Odbudowany staw Anteckiego i okoliczne tereny, które przeszły metamorfozę, to jedna z miejscowych perełek. Z pewnością przyciągnie turystów, ale – co równie ważne – będzie stanowić miejsce odpoczynku dla mieszkańców gminy i okolicznych terenów. To kompleksowe działanie mogło zostać zrealizowane dzięki rządowemu wsparciu. Z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych gmina Andrychów uzyskała na ten cel 8 mln zł – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Zbiornik wodny o powierzchni ok. 1,11 ha o funkcji rekreacyjnej zapewni ogólnodostępne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Piesze i rowerowe ścieżki komunikacyjne o długości ponad 5 km zostaną oświetlone. Obiekt będzie dawał szereg możliwości aktywnego wypoczynku. W sezonie zimowym atrakcje znajdą tu amatorzy narciarstwa biegowego – kontynuuje wojewoda Kmita.

Z myślą o rozwoju gminy

Także inne projekty gminy wspierane były ze środków rządowych. Łącznie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych gmina otrzymała ponad 11,5 mln zł. Otwarte wczoraj tereny na Pańskiej Górze to tylko jedno z takich zadań. Środki popłynęły także na zadanie obejmujące budowę i przebudowę dróg gminnych, budowę blisko 150 miejsc postojowych, remont sieci kanalizacyjnej czy budowę placów zabaw, siłowni terenowych i przebudowę boiska wielofunkcyjnego.

Warto wspomnieć, że w ostatnich latach gmina Andrychów uzyskała także dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych o łącznej wysokości blisko 12,5 mln zł.

Przebudowa dróg gminnych, rozbudowa ul. Strefowej w Andrychowie, czy przebudowa układu komunikacyjnego na osiedlu Jana Pawła II – to zadania o wymiarze praktycznym. Inwestycje infrastrukturalne przynoszą realną poprawę funkcjonowania mieszkańców. Skorzystają na nich także przedsiębiorcy, bo przecież ul. Strefowa to trakt komunikacyjny prowadzący do istniejącej strefy aktywności gospodarczej. Co więcej, gmina skutecznie zaaplikowała o środki z komponentu dedykowanemu odbudowie zabytków i może realizować kompleksowe prace konserwatorskie i restauratorskie w kościołach ps. św. Jakuba Apostoła w Rzykach i św. Macieja w Andrychowie. Prace obejmą również renowację kaplicy cmentarnej oraz dwóch kapliczek domkowych: w sąsiedztwie cmentarza parafialnego w Inwałdzie i w Rzykach na osiedlu Za Kościołem – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.