XXII Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych Przeciszów 2023.

XXII Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych Przeciszów 2023.

2023-09-21 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

W dniach od 15 – 17 września 2023 w Przeciszowie odbył się XXII ogólnopolski konkurs Modeli Kartonowych. Organizatorem konkursu był Urząd Gminy w Przeciszowie, Gminna Biblioteka w Przeciszowie oraz Klub Modelarski Orzeł z Przeciszowa. Konkurs patronatem honorowym objęli Wójt Gminy Przeciszów Tomasz Kosowski, Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Starosta Oświęcimski Andrzej Skrzypiński. Podczas gali finałowej Policję reprezentowali I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu podinsp. Paweł Ślęczkowski oraz Komendant Komisariatu Policji w Zatorze podinsp. Dariusz Kulig.

 

 

W konkursie wzięło udział kilkuset modelarzy, wystawców i pasjonatów  modeli kartonowych z Polski oraz zagranicy w tym:  Niemiec, Czech, Słowacji, Holandii, Norwegii. W 21 – kategoriach zaprezentowali oni blisko 500 modeli kartonowych. W tym roku wystawiono do konkursu modele kartonowe: pojazdów cywilnych i wojskowych, policyjnych, samoloty, okręty, żaglowce, statki podwodne, rakiety oraz makiety architektury zabytkowej i  współczesnej.

 

Modelarze walczyli o puchary, medale i nagrody w kilkudziesięciu różnych  kategoriach. Do zdobycia były między innymi puchary: Wójta Gminy Przeciszów oraz Puchar Publiczności, które w tym roku trafiły w ręce jednego modelarza Grzegorza Dukaczewskiego za model M1 A1 Abrams. Puchar Starosty Oświęcimskiego otrzymał Dawid Pawełek za model Kościoła  w Zatorze. Natomiast puchar Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu za najlepszy model pojazdu bojowego w kategorii junior zdobył Michał Błażewicz za model Poloneza 1500. Puchar, medal oraz nagrodę laureatowi wręczył I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu podinspektor Paweł Ślęczkowski.  Puchar Prezes Banku Spółdzielczego w Zatorze otrzymał Pavol Miklus za Liaza 100.55, natomiast Puchar Prezesa Kruszywo SA otrzymał Krzysztof Kudlak za OKZ32.

 

Dla modelarzy oraz zwiedzających wystawę organizatorzy przygotowali wiele ciekawych atrakcji. Na każdego czekał regionalny poczęstunek, czyli żur po przeciszowsku, chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym oraz ciasto drożdżowe, przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Przeciszowie.

 

Podczas gali finałowej swoje stoisko profilaktyczne przygotowała Komenda Powiatowa Policji w Oświęcimiu wspólnie z Komisariatem Policji w Zatorze. Policjanci prezentowali sprzęt i wyposażenie policyjne. Opowiadali o swojej służbie i zadaniach realizowanych na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców i turystów.  Przybliżali dzieciom zagadnienia związane z zasadami bezpieczeństwa dziecka w domu i w drodze do szkoły. Starszym uczestnikom prezentowali funkcjonowanie „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa,  funkcjonowanie aplikacji  „Moja Komenda”, opowiadali o zadaniach dzielnicowego realizowanych w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Przestrzegali przed oszustami działającymi metodami „na wnuczka” i „na policjanta”.  Informowali o sposobach zabezpieczenia mieszkań i domów przed włamaniami, a także informowali  o przepisach ruchu drogowego, niezwykle ważnych dla pieszych oraz kierowców. Odpowiedzieli również na wiele pytań związanych z rekrutacją i służbą w Policji.

 

 

Za: KPP Oświęcim.