Zapraszamy na kolejną edycję Złotego Popołudnia w dworze w Stryszowie!

Zapraszamy na kolejną edycję Złotego Popołudnia w dworze w Stryszowie!

2023-09-16 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

Sztuka secesji, świat natury i magia obiektywu…
Zapraszamy na kolejną edycję Złotego Popołudnia w dworze w Stryszowie!

Tym razem naszym motywem przewodnim będą sztuka secesji, świat natury i magia obiektywu.

Machina czasu w Dworze w Stryszowie ruszy o godzinie 13.00.
Podczas pikniku będziecie mogli m.in. umówić się na wizytę w atelier fotografa, obejrzeć kameralną wystawę oryginalnych fotografii z początku XX wieku, wysłuchać wykładu „Ogrody secesji”, wziąć udział w warsztatach haftu „Haftowany zielnik”, a o godzinie 18.00 dać się oczarować fantazyjnym dźwiękom klarnetu.
Tegoroczny program Złotego Popołudnia współtworzyć będą: Barbara Borowicz i Yu Huijing, Kings Town Dancers, Dorota Markowska-Bochenek, GRH Ziemia Obiecana, Joanna Pyka i Marcin Szwaczko.
 • 13:00–18.00„ATELIER SECESJA” wystawa oryginalnych fotografii z przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów Fundacji Nomina Rosae i kolekcji prywatnych, której towarzyszyć będzie czynne atelier prowadzone przez panią Joannę Pykę; fotografka czeka na chętnych gości, którzy mają chęć na portret lub rodzinną pamiątkową fotografię; wokół dworu przechadzać się będą osoby przeniesione w czasie prosto z 1900–1912 do XXI wieku (Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Ziemia Obiecana”)
 • 13:30 Warsztaty „Haftowany zielnik”
  prowadzenie: Dorota Markowska-Bochenek
 • 16:00 Wykład „Ogrody Secesji”
 • 17.30 Pokaz i lekcja walca
  Kings Town Dancers
 • 18.00 Koncert klarnetowy
  Barbara Borowicz oraz Yu Huijing

 

Liczba miejsc jest ograniczona, na wydarzenie obowiązują zapisy.
Prosimy o przesyłanie zgłoszeń na wydarzenie na adres: justyna.zarnowska@wawelzamek.plAtelier Secesja
Podczas pikniku będzie można zostać uwiecznionym na fotografii w technice mokrego kolodionu – jednego z pierwszych negatywowo-pozytywowych srebrowych procesów fotograficznych. Polega on na przygotowaniu emulsji fotograficznej złożonej np. z soli jodu, potasu i kadmu. Sole te, zawarte w emulsji wylanej na płytę, podczas reakcji uczulania w azotanie srebra „zamieniają” się w światłoczułe halogenki srebra. Płytę po uczuleniu należy jak najszybciej, nim wyschnie, naświetlić, wywołać i utrwalić. Stąd też w nazwie przymiotnik „mokry”. Jest to jedno z ograniczeń procesu, szczególnie w plenerze. Potrzeba wówczas przenośnej ciemni. Zdjęcia w tej technice wykonywać będzie Retro Atelier, które rekonstruuje XIX-wieczne techniki obrazowania, jak również na potrzeby zdejmowania obrazów z natury elementy ówcześnie panujących trendów ubierania się, umundurowania oraz stosowanych w tamtej epoce rekwizytów. Wykonuje także odbitki z uzyskanych negatywów, łącznie z modnym wówczas tonowaniem, barwieniem, podmalowywaniem i retuszem zdjęć. Członkowie Retro Atelier dbają o historyczność procesów; używają receptur i odczynników zgodnie z historycznymi faktami. Wszystkie komponenty (emulsje światłoczułe srebrowe czy chromianowe, wywoływacze, utrwalacze) procesów składają sami według oryginalnych receptur i przepisów. Robią zdjęcia plenerowe i atelierowe. Jako jedyni posiadamy atelier dzienne, typowe dla XIX i początku XX wieku.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Ziemia Obiecana”
Towarzyszyć będzie nam również pochodząca z Łodzi Grupa Rekonstrukcji Historycznej ZIEMIA OBIECANA. Jej głównymi celami są: promowanie historii miasta Łodzi oraz edukacja historyczna. Oferują profesjonalną oprawę edukacyjno-kostiumową, wykłady, pokazy mody, sceny z życia ówczesnych, prelekcje o historii włókiennictwa i Łodzi oraz prezentacje oryginalnych przedmiotów z przełomu XIX i XX wieku podczas różnych imprez kulturalnych i państwowych. Skupiają się głównie na latach 1880–1914, czyli latach, w których w przybliżeniu dzieje się akcja powieści „Ziemia obiecana” Władysława Stanisława Reymonta (choć czas akcji jest bliżej nieokreślony). Odtwarzają sylwetki reprezentujące dwie grupy społeczne tworzące fabryczną Łódź: robotników (m.in. tkaczki, włókniarzy, majstrów) oraz klasę wyższą (m.in. właścicieli fabryk, dyrektorów zakładów włókienniczych, urzędników państwowych, pracowników kantorów fabrycznych). W niedalekiej przyszłości planują odtworzyć także Policję Carską oraz carskich urzędników państwowych.

Haftowany zielnik
Warsztaty haftu „Haftowany zielnik” prowadzić będzie Dorota Markowska-Bochenek, która haftem pasjonuje się od najmłodszych lat, wykonując go w różnych technikach. Szczególnym sentymentem darzy haft historyczny. Wykonuje hafty według zachowanych starych wzorów, ozdabiając nimi przedmioty użytkowe oraz rekonstrukcje strojów XIX-wiecznych. Haftuje również stroje ludowe. Jej prace można było zobaczyć na wielu wystawach dotyczących haftu oraz historii ubioru. Cały czas doskonali warsztat a swoje prace prezentuje na Facebooku oraz na Instagramie.

Pokaz i lekcja walca
Warsztaty walca, tańca, który powstał na początku XIX w., stopniowo zyskiwał popularność i uznanie, by na początku XX w. mieć już swoją ugruntowaną pozycję na salonach i dworach,  poprowadzą Kings Town Dancers, duet profesjonalnych tancerzy, którzy, łącząc taniec i teatr, przybliżają widzom tańce minionych epok. Promują polską i słowacką kulturę, nie tracąc zainteresowania tanecznymi tradycjami innych narodów. Wcielając się w barwne postaci, zapraszają widzów do swojego tanecznego świata pełnego treści i harmonii. Repertuar zespołu obejmuje tańce charakterystyczne (tradycyjne) różnych krajów, tańce epokowe (renesansowe, barokowe, XIX-wieczne, tańce lat 20. XX wieku), polskie tańce narodowe oraz tańce staropolskie.

Koncert klarnetowy
Prezentowany program zawierać będzie w sobie arcydzieła muzyki klasycznej przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku, wykonane na klarnecie – instrumencie, który za sprawą wcześniejszych dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta czy Johannesa Brahmsa przeżywał wtedy swój złoty wiek. Oryginalne kompozycje i transkrypcje na to instrumentarium wprowadzą słuchacza w klimat epoki secesji, a mistrzowskie interpretacje w wykonaniu jednej z najwybitniejszych polskich klarnecistek – Barbary Borowicz oraz towarzyszącej jej Yu Huijing, sprawią, że ten wieczór na długo utkwi w pamięci wszystkich melomanów. W programie koncertu znajdą się utwory mistrzów takich jak Claude Debussy, Gabriel Fauré, Antonín Dvořák czy Siergiej Rachmaninow. Każdy z nich przyczynił się do tworzenia unikalnych i pięknych dzieł muzycznych, które odzwierciedlały ducha i estetykę tego czasu.

Do zobaczenia na Złotym Popołudniu! Serdecznie zapraszamy!