Miejscowe zagrożenie – chemiczne w Białce! (powiat suski).

Miejscowe zagrożenie – chemiczne w Białce! (powiat suski).

2023-09-14 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

13 września 2023 r., około godziny 13:30, Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej otrzymał zgłoszenie o awarii zbiornika z kwasem solnym w miejscowości Białka.

 

Na miejsce natychmiast zostały skierowane jednostki z: JRG z Suchej Beskidzkiej oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Nowy Targ 1”. Wsparcie stanowiły również Ochotnicze Straże Pożarne realizujące ratownictwo specjalistyczne na poziomie podstawowym z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego, w tym OSP Białka, OSP Stryszawa, OSP Jordanów, OSP Zawoja Centrum, a także zadysponowano OSP Maków Podhalański.

Po dotarciu na miejsce, strażacy stwierdzili, że górna część zbiornika z kwasem solnym jest uszkodzona. Na szczęście, kwas nie wyciekał, a żadne osoby nie zostały poszkodowane. Głównym zagrożeniem było parowanie kwasu solnego z otwartego zbiornika.

 

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu terenu wokół miejsca awarii. Następnie ustawiono dwie kurtyny wodne, by ograniczyć rozprzestrzenianie się toksycznych par, a także zorganizowano niezbędne zaopatrzenie wodne. Po przybyciu specjalistów z grupy SGRChem, którzy byli wyposażeni w ciężkie ubrania gazoszczelne, przystąpiono do zabezpieczenia zbiornika w celu zminimalizowania parowania kwasu solnego.

 

W akcji brało udział 13 samochodów pożarniczych i 27 strażaków.

Działania trwały 4 godziny.

 

Źródło: .