20 lat Funduszy Europejskich w Małopolsce – #KorzystamyWszyscy.
2024-10-02
Ten sukces jest efektem ciężkiej pracy wszystkich Małopolan. To nie tylko bardzo cieszy, ale pokazuje także, ile jeszcze pozostało do zrobienia. Fundusze unijne są niezwykle ważne dla gospodarki i całej naszej społeczności, na nich oparliśmy wiele niezbędnych i ważnych inwestycji. Wykorzystując efektywnie środki unijne, jakimi dysponuje obecnie region, razem możemy przyczynić się do jego dalszego rozwoju i wspólnie budować przyszłość Małopolski
– podkreśla Łukasz Smółka marszałek Małopolski.
Skala rozwoju
Kilometry dróg, nowoczesne szpitale, szkoły, środki komunikacji, elektroniczna administracja, badania naukowe, odrestaurowane zabytki, rewitalizacja parków miejskich, centrów małych miejscowości – obszary, w których dokonał się postęp można by wymieniać w nieskończoność. Działo się naprawdę wiele.
Od spektakularnych, realizowanych z wielkim rozmachem inwestycji, po niewielkie lokalne przedsięwzięcia służące małym społecznościom. Od wsparcia dla instytucji, przedsiębiorstw, po tych najbardziej potrzebujących, wymagających szczególnego rodzaju pomocy: osób z niepełnosprawnościami, seniorów, wykluczonych społecznie.
Wszystkie, bez względu na skalę, tak samo ważne, potrzebne, bo dające mieszkańcom Małopolski nowe możliwości i w tych zwykłych, przyziemnych sprawach jak dojazd do pracy czy przedszkole dla dziecka, ale i w sytuacjach trudnych, gdzie w grę wchodzi poczucie bezpieczeństwa, zdrowie i życie.
Bilans zmian
Małopolska pięknieje i rozwija się dzięki wsparciu środków unijnych. „20 lat Funduszy Europejskich w Małopolsce – #KorzystamyWszyscy” – to hasło jesiennej odsłony kampanii promującej przedsięwzięcia dofinansowane w naszym regionie. Na billboardach, autobusach i tramwajach, w kinach, radiu i w telewizji pokażemy przykłady projektów zrealizowanych przy udziale unijnych środków.
Do zobaczenia
Przykładów dobrych projektów, które przez wiele lat służyć będą Małopolanom, jest dużo. W rozpoczynającej się kampanii promującej Fundusze Europejskie w Małopolsce prezentujemy tylko niektóre z nich.
Most w Borusowej
W 2020 r. dwa brzegi Wisły spięła przeprawa mostowa rozpoczynająca się na terenie woj. świętokrzyskiego w miejscowości Nowy Korczyn, a kończąca na terenie woj. małopolskiego w miejscowości Borusowa włączeniem do istniejącej drogi wojewódzkiej 973.
Most ma prawie 700 metrów długości, jezdnię o szerokości 7 metrów i dwa pasy ruchu. Z myślą o pieszych i rowerzystach wzdłuż mostu powstały chodniki i ścieżka rowerowa. Przeprawa łącząca Borusową z Nowym Korczynem to od lat wyczekiwane ułatwienie komunikacyjne dla podróżujących. Stanowi część najkrótszej drogi z Tarnowa w kierunku Kielc, a dalej – Warszawy.
Terminal w Balicach
Tylko w lipcu lotnisko Kraków Airport obsłużyło rekordowa liczbę 1 071 508 pasażerów Od początku tego roku z usług lotniska skorzystało ponad 6,1 mln osób, do końca 2024 r. planuje osiągnąć poziom 10 mln osób. Nie byłoby to możliwe bez stałej rozbudowy i unowocześniania obiektu realizowanych dzięki wsparciu środków unijnych.
W ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego krakowskie lotnisko zrealizowało projekt dotyczący budowy wewnętrznego układu komunikacyjnego portu. Swoim zakresem objął on powstanie przystanku kolei, kładki dla pieszych łączącej przystanek kolejowy oraz parking wielopoziomowy z terminalem pasażerskim, jak również gruntowną przebudowę układu chodnikowo–drogowego.
Centrum Kongresowe ICE
ICE Kraków to biznesowa i kulturalna wizytówka miasta. Zlokalizowana w samym sercu Krakowa, pozwala na organizację różnorodnych wydarzeń: od międzynarodowych kongresów, konferencji, sympozjów oraz spotkań biznesowych, przez wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, spektakle operowe, teatralne i baletowe, aż po spotkania o charakterze społecznym.
Otwarty w 2014 r. gmach Centrum Kongresowego ICE Kraków to koszt ponad 350 mln zł, z czego ponad 70 mln do środki unijne. Przy Centrum powstał specjalny układ komunikacyjny obejmujący parkingi naziemne, terminal autobusowy, plac dla wozów transmisyjnych oraz dwupoziomowy parking podziemny.
Ścieżka w koronach
1020 metrów – taką długość ma „Ścieżka w koronach drzew”, najnowsza atrakcja turystyczna powstała dzięki unijnej pomocy w Ciężkowicach.
Wzdłuż trasy rozlokowano przystanki eko-edukacyjne i sprawnościowe oraz punkty widokowe. Można z nich podziwiać piękne panoramy Pogórza, a nawet szczyty Tatr.
Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Ścieżka w koronach drzew to oczywiście nie jedyna atrakcja, która czeka na turystów w „mieście królewskim starostwa bieckiego”. Będąc w Ciężkowicach warto zajrzeć do Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej czy do Parku Zdrojowego, w skład którego wchodzą m.in.: urządzenia do hydroterapii, sieć alejek i kładek w lesie, ogród sensoryczny, arboretum (ogród dendrologiczny), alpinarium (ogród zbudowany ze skał i ziemi, wraz z górskimi układami roślinności), wrzosowisko i siłownia terenowa z placem zabaw. To wszystko inwestycje zrealizowane przy wsparciu środków unijnych.
Bezpieczna Małopolska
W Małopolsce jesteśmy w każdym momencie gotowi, by nieść pomoc potrzebującym, szczególnie w sytuacjach kryzysowych. Przy wsparciu Funduszy Europejskich zrealizowano w naszym województwie szereg projektów, które wzmocniły poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców.
Dzięki środkom unijnym jednostki samorządu terytorialnego mogły wesprzeć służby ratownicze i wcielić w życie pomysły, które przyczyniły się do: zapobiegania niektórym sytuacjom kryzysowym, ostrzegania przed ich wystąpieniem, minimalizacji ich negatywnych skutków oraz usprawniania ewentualnych czynności podjętych w celu ochrony życia, zdrowia, mienia i środowiska.
Nieocenionym wsparciem dla zawodowych służb ratowniczych są Ochotnicze Straże Pożarne i to właśnie one, między innymi dzięki środkom pochodzącym z Funduszy Europejskich, były w ostatnich latach sukcesywnie doposażane. Nowoczesny sprzęt, jaki trafił do strażaków-ochotników z Małopolski, pozwala im reagować szybciej i skuteczniej, a także zwiększa komfort ich pracy.
Kampanię „20 lat Funduszy Europejskich w Małopolsce – #KorzystamyWszyscy” będzie można zobaczyć:
- w październiku na citylightach i tramwajach w Krakowie, na billboardach w regionie,
- w listopadzie na tramwajach w Krakowie, autobusach w Krakowie, Oświęcimiu, Nowym Sączu i Tarnowie oraz na pociągu Kolei Małopolskich.
źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.