Nowe możliwości dla młodych Małopolan! Rusza Małopolski Program Wspierania Uczniów.
2024-09-25
Projekt „Małopolski Program Wspierania Uczniów” został przygotowany z myślą o uczniach szkół podstawowych w Małopolsce, którzy mimo wysokiego potencjału nie osiągają wyników na miarę swoich możliwości. Jego celem jest zapewnienie kompleksowego wsparcia zarówno dla dzieci, przejawiających syndrom nieadekwatnych osiągnięć, jak i dla ich rodziców oraz nauczycieli.
–
Chciałbym życzliwie podziękować wszystkim tym, którzy są zaangażowani w ten projekt. W pierwszej kolejności Małopolskiemu Centrum Doskonalenia Nauczycieli, na czele z panem dyrektorem, ale również wszystkim pracownikom, którzy są zaangażowani w realizację tego projektu. Pragnę również podziękować państwu – naszym Partnerom w tym projekcie, za państwa zaangażowanie, aktywne aplikowanie i pozyskiwanie środków w tej kolejnej perspektywie finansowej. Dziękuję również pani kurator za bardzo dobrą współpracę i mam nadzieję, że utrzymamy ten poziom współpracy, bo wszyscy służymy oświacie, bez względu na to, jakie miejsca zajmujemy w strukturach nią zarządzających
– mówi wicemarszałek Witold Kozłowski.
Dziś rozpoczynamy projekt, na którym skorzysta małopolska młodzież. Kierujemy go właśnie do nich i przywiązujemy do tego ogromną wagę, bo wszyscy wiemy – szczególnie państwo, którzy pracujecie w obszarze edukacji – z jakimi problemami musimy się borykać, jeśli chodzi o kształtowanie młodych ludzi. Projekt „Małopolski Program Wspierania Uczniów” stanowi kontynuację i rozwinięcie pilotażu „Każde dziecko jest zdolne”, który był finansowany ze środków Województwa Małopolskiego i spotkał się z bardzo dobrym odbiorem w środowisku oświatowym. Dla młodych Małopolan oznacza przede wszystkim nowe możliwości rozwijania talentów i solidne wsparcie w tym procesie
– podkreśla wicemarszałek Witold Kozłowski.
–
Realizacja projektu jest możliwa dzięki inicjatywie Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego, prof. Jana Tadeusza Dudy oraz radnych województwa, którzy dostrzegli potrzebę zwiększenia szans edukacyjnych młodych Małopolan oraz wzmocnienia ich rozwoju osobistego i edukacyjnego. Nowy projekt, finansowany z programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, pozwoli na budowanie w Małopolsce koalicji podmiotów na rzecz rozwijania talentów wszystkich dzieci.
–
– Idea, o której dzisiaj rozmawiamy była mi bliska od dawna. Edukacja społeczna zaczyna się w przedszkolu – i w tym samym momencie powinno rozpoczynać się przeciwdziałanie marginalizacji. Szkoły nie powinny skupiać się na rozwijaniu talentów dzieci najzdolniejszych, ale na wydobywaniu i kształtowaniu zdolności wszystkich dzieci, bo – jak powtarzamy – każde dziecko jest zdolne, każde posiada predyspozycje i talenty. Mądre wspieranie procesu edukacji powinno pomagać w rozpoznaniu i skutecznym rozwinięciu tych talentów. Istotne jest także budowanie w uczniach pewności siebie, bo ona jest niezbędna, by w środowisku rówieśniczym, szkolnym, każdy młody człowiek mógł swoje indywidualne predyspozycje i zdolności rozwijać oraz z nich korzystać – zaznacza prof. Jan Tadeusz Duda.
–
W projekcie „Małopolski Program Wspierania Uczniów” uczestniczyć będzie 49 podmiotów, w tym Województwo Małopolskie reprezentowane przez Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego jako Lider projektu oraz Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli jako realizator komponentu 2. W ramach tego komponentu zostaną opracowane innowacyjne narzędzia diagnostyczne oraz rozwiązania programowe, dotyczące syndromu nieadekwatnych osiągnięć, m.in. diagnozy, zajęcia warsztatowe oraz wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, a także organizację konkursów i forów edukacyjnych.
–
Proponowane w projekcie działania są odpowiedzią na zasygnalizowane problemy i służą przygotowaniu oraz wdrożeniu modelu diagnozy i wsparcia uczniów z syndromem nieadekwatnych osiągnięć, z udziałem środowiska szkolnego i rodzinnego uczniów oraz z udziałem ekspertów. Dodatkowo działania kierowane do uczniów zostaną powiązane możliwościami, jakie daje dedykowane jego uczestnikom stypendium, o które będą mogli ubiegać się wyłącznie uczniowie uczestniczący w projekcie ze strony Partnerów, co jest nowością w dotychczas realizowanych przedsięwzięciach na rzecz uczniów zdolnych i decyduje o kompleksowym charakterze wsparcia.
Partnerami projektu są organy prowadzące małopolskie szkoły podstawowe, w tym: 45 organów z sektora finansów publicznych i 2 spoza sektora. Każdy z nich będzie realizował działania, co do zasady, w dwóch szkołach podstawowych. W ramach projektu przewidziano działania na rzecz 3240 uczniów z 90 małopolskich szkół podstawowych, 1620 rodziców oraz 180 liderów i 1664 nauczycieli
– wyjaśnia wicemarszałek Witold Kozłowski.
–
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 Priorytet 6: Fundusze Europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego – CP4(f), Działanie 6.12: Edukacja – projekty Województwa Małopolskiego, Typ projektu A, Komponent 2: Przygotowanie rozwiązań programowych oraz narzędzi diagnostycznych dotyczących uczniów zdolnych z syndromem nieadekwatnych osiągnięć, a także wsparcie w tym zakresie kadry szkół podstawowych i uczniów tych szkół oraz ich rodziców.
–
źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.