Międzypokoleniowy most – seniorzy i nastolatki we wspólnym impro.

Międzypokoleniowy most – seniorzy i nastolatki we wspólnym impro.

2024-05-09 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

Na scenie wystąpiło 10 seniorów i 8 nastolatków. Widownia sali teatralnej Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie pękała w szwach. 8 maja – seniorzy i nastolatki zaprezentowali publiczności wspólny spektakl improwizowany. Innowacyjny projekt Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu jest odpowiedzią na rosnącą samotność, poczucie izolacji i problemy z samoakceptacją.

 

Międzypokoleniowy Most

 

Seniorzy z Domu Pomocy Społecznej im. Świętego Brata Alberta w Krakowie i nastolatki z grupy teatralnej Mikro fale ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie odpowiedzieli na zaproszenie do projektu Międzypokoleniowy most Fundacji Czerwone Noski. Od stycznia do maja 2024 roku 10 nastolatków i 12 seniorów wzięło udział w serii bezpłatnych warsztatów improwizacji. Finałem projektu był spektakl improwizowany, którego premiera odbyła się 8 maja w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie. Spektaklowi towarzyszyło otwarcie wystawy fotograficznej dokumentującej projekt autorstwa Bartosza Ragini. Wystawę będzie można oglądać do 20 maja 2024. Niebawem premierę będzie miał film dokumentalny o projekcie i jego uczestnikach w reżyserii Tomasza Sikory.

 

Głos seniorów i nastolatków

 

Projekt był dla mnie nowością i na początku myślałam, że sobie nie poradzę – mówi Pani Teresa, 74-letnia uczestniczka warsztatów – nie przypuszczałam, że nastąpi takie świetne porozumienie z młodymi. Nie było między nami żadnej bariery. Czułam się jakbym miała tyle lat co oni. W czasie naszych spotkań niczego się nie bałam ani nie krępowałam. Mogłabym chodzić na takie zajęcia codziennie, pomimo zmęczenia czułam się odprężona. Prowadzący byli dla nas życzliwi i bardzo cierpliwi. Nie czułam się pod presją, kiedy zaczynałam grać. Chciałabym innym pokazać, że pracując wspólnie można się dużo nauczyć i mieć z tego wiele radości. Dzięki projektowi Międzypokoleniowy most Fundacja Czerwone Noski przekazała seniorom i nastolatkom wiedzę i umiejętności z zakresu improwizacji. Warsztaty stworzyły wspólną przestrzeń do wyrażenia siebie, opowiedzenia o swoich doświadczeniach, niepokojach i marzeniach, a przede wszystkim do zbudowania relacji pomiędzy dwoma pokoleniami.

 

Zdaniem 18-letniej Inki, uczestniczki warsztatów – ten projekt to było niesamowicie ciekawe doświadczenie. Spotkaliśmy się z ludźmi, przy których gdyby nie jakiś potężny przypadek prawdopodobnie nigdy byśmy nie przystanęli żeby porozmawiać, czy tym bardziej tyle się razem śmiać. To spotkanie ludzi z dwóch naprawdę różnych światów którzy przecierają oczy i orientują się, że można ze sobą być, spędzić razem wspaniały czas. Kończę projekt w poczuciu dobrego spotkania z człowiekiem i czuję się o tego właśnie człowieka bogatsza.

 

Samotność i brak samoakceptacji  

 

Polacy są drugim najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Unii Europejskiej. Ostatnie badania demograficzne mówią, że w Polsce mamy więcej osób powyżej 60. roku życia niż poniżej 18. Jednocześnie obie grupy – seniorzy i nastolatki mówią, że czują niewidzialni i pomijani w społeczeństwie. W badaniu „Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów” aż co czwarty senior deklaruje, że nie ma nikogo do kogo może zwrócić się po pomoc. Osoby starsze mówią o trudnościach w werbalizacji własnych potrzeb i dojmującej samotności oraz braku uczestniczenia w ich życiu osób z młodszych pokoleń. Z kolei z raportu Młode Głowy Fundacji Unaweza dowiadujemy się, że „ponad 52,4% badanych młodych odczuwa brak motywacji do działania, 28% z nich nie ma chęci do życia. Co trzeci młody człowiek (37,5%) czuje się samotny, a 32,5% nie akceptuje tego, kim jest i jak wygląda”. W odpowiedzi na te potrzeby Fundacja Czerwone Noski stworzyła Międzypokoleniowy most – projekt oparty na improwizacji.

 

Improwizacja rozwija zdolności adaptacyjne

 

Warsztaty improwizacji to z jednej strony świetna zabawa – otwarta atmosfera, pełna energii i radości pozwala uczestnikom na oderwanie się od codziennych trosk i stresu. Z drugiej – to okazja by pozyskać umiejętności reagowania w nagłych i zaskakujących sytuacjach „tu i teraz”. Impro to nauka działania bez przygotowania i planu, umiejętnego wykorzystania wszystkich dostępnych zasobów, jakie posiada człowiek – wiedzy, doświadczeń i intuicji, aby budować w sobie pewność, że będziemy potrafili zachować się tak, jak chcemy w sytuacji, w której się znajdziemy, niezależnie od tego, jaka ona będzie.

 

Partnerzy projektu: Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, Dom Pomocy Społecznej Brata Alberta w Krakowie.

Wystawę fotograficzną dokumentującą projekt Międzypokoleniowy most autorstwa Bartosza Ragini można oglądać w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży przy ul. Wietora 13 w Krakowie do 20 maja 2024.

 

Więcej informacji o programach Fundacji można znaleźć na stronie www.czerwonenoski.pl. Każdy może wesprzeć działania klownów medycznych Fundacji Czerwone Noski w ramach projektu „Uśmiech nie zna wieku” przekazując darowiznę przez stronę www.czerowonenoski.pl/podaruj-usmiech/ 

Źródło: CZERWONE NOSKI Klown w Szpitalu