
Syn podejrzany o znęcanie oraz usiłowanie rozboju na matce osadzony w areszcie śledczym!
2025-04-30
Policjanci z oświęcimskiej komendy Policji podczas pościgu zatrzymali 23–letniego mieszkańca Oświęcimia. Mężczyzna jest podejrzany o znęcanie oraz usiłowanie rozboju na swojej matce. Został osadzony w jednym z aresztów śledczych.
W sobotę (26.04.2025) po południu policjanci wszczęli poszukiwania 23–letniego mieszkańca Oświęcimia. Z relacji 52-letniej pokrzywdzonej wynikało, że syn posiadający prokuratorski zakaz zbliżania się i kontaktowania się z nią, będąc pod wpływem alkoholu i narkotyków, wtargnął do jej domu, a następnie groził jej nożem żądając wydania pieniędzy, po czym zbiegł. Mając na względzie ochronę pokrzywdzonej, w pobliżu miejsca zamieszkania służbę pełniły dwa policyjne patrole. Natomiast pozostali policjanci prowadzili poszukiwania mężczyzny na terenie miasta. W efekcie prowadzonych czynności w nocy z soboty na niedzielę (26/27.04.2025) jeden z patroli dostrzegł 23–latka w pobliżu miejsca zamieszkania pokrzywdzonej. Mężczyzna na widok mundurowych podjął ucieczkę, lecz szybko został zatrzymany. Trafił do oświęcimskiej komendy Policji. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 1,6 promila alkoholu.
W poniedziałek (28.04.2025) zatrzymany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie prokurator przedstawił mu zarzut znęcania nad matką oraz usiłowania dokonania na niej rozboju z użyciem noża. Prokurator wystąpił również do Sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci aresztu tymczasowego.
We wtorek (29.04.2025) 23–latek został doprowadzony do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu. Sędzia po zapoznaniu się z materiałami sprawy, przychylił się do prokuratorskiego wniosku. Wydał postanowienie o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym. Jeszcze tego samego dnia policjanci osadzili mężczyznę w jednym z aresztów śledczych.
Za przestępstwo znęcania grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast za rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia grozi kara od 3 do 20 lat.
Nie czekaj. Przerwij przemoc.
Policjanci apelują, aby osoby pokrzywdzone przemocą złożyły zawiadomienie o przestępstwie. Ważne, aby przemoc została ujawniona. Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy również wiele instytucji między innymi: powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, czy ośrodki interwencji kryzysowej.
Policjanci przestrzegają przed nadużywaniem alkoholu i zażywaniem narkotyków.
Osoba nadużywająca alkoholu lub zażywająca narkotyki często zachowuje się nieobliczalnie, może mieć skłonność do łamania prawa, w tym reagowania agresywnie wobec innych osób. Ponadto osoby nadużywające alkoholu i zażywające środki odurzające są narażone na ryzyko wystąpienia chorób psychicznych w przyszłości. Substancje psychoaktywne mogą wywoływać silne zmiany w funkcjonowaniu mózgu, co może prowadzić do stanów lękowych, depresji, psychoz, a także innych zaburzeń psychicznych.
za: KPP Oświęcim.