Nowa sala operacyjna w Szpitalu św. Rafała w Krakowie – co to oznacza dla pacjentów?

Nowa sala operacyjna w Szpitalu św. Rafała w Krakowie – co to oznacza dla pacjentów?

2025-04-28 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

W Szpitalu św. Rafała w Krakowie, Scanmed, American Heart of Poland, uruchomiono nową salę operacyjną. Przestrzeń została zaprojektowana z myślą o maksymalnej precyzji zabiegów chirurgicznych i bezpieczeństwie pacjentów. – To ważny krok w rozwoju szpitala – nie tylko pod względem technicznym, ale przede wszystkim organizacyjnym i jakościowym – mówiI wona Kazek, dyrektor operacyjny.

 

To piąta sala operacyjna w Szpitalu św. Rafała, Scanmed, American Heart of Poland. Została wyposażona w zaawansowany system obrazowania śródoperacyjnego, który działa w czasie rzeczywistym. Technologia ta wspomaga chirurgów na każdym etapie operacji stabilizacji kręgosłupa – od precyzyjnego zaplanowania nacięcia, poprzez dokładne dojście do kręgu, aż po umiejscowienie implantów i śrub. Dzięki trójwymiarowemu obrazowi, który towarzyszy lekarzom przez cały czas trwania zabiegu, ryzyko powikłań maleje, a proces leczenia staje się bardziej kontrolowany i przewidywalny.

 

Bezpieczniej i skuteczniej

– Otwarcie nowej sali operacyjnej daje nam realną możliwość zwiększenia dostępności świadczeń, skrócenia czasu oczekiwania na zabiegi i jeszcze lepszego wsparcia zespołów medycznych w codziennej pracy. Dbamy o to, by każdy pacjent – niezależnie od tego, w jakim trybie trafia do szpitala – miał dostęp do leczenia na wysokim poziomie. Sukcesywnie wzmacniamy naszą bazę techniczną i organizacyjną, ale nie tracimy z oczu tego, co najważniejsze: bezpieczeństwa, komfortu i realnych potrzeb naszych pacjentów – podkreśla Iwona Kazek, dyrektor operacyjny.

 

Otwarcie sali operacyjnej to także usprawnienie codziennej pracy zespołów medycznych.

 

– Dzięki zwiększonemu zapleczu operacyjnemu możemy pracować w zupełnie inny sposób. Obrazowanie śródoperacyjne pozwala na bieżąco kontrolować każdy etap zabiegu, co ułatwia podejmowanie decyzji i zwiększa poczucie bezpieczeństwa – zarówno po stronie zespołu, jak i pacjenta. Zmieniła się też organizacja pracy – operacje przebiegają sprawniej, a cały proces leczenia staje się bardziej przewidywalny. Widzimy to w codziennej praktyce: krótszy czas zabiegów, mniejsze obciążenie dla pacjenta i szybszy powrót do codziennych aktywności. Obserwując te efekty, już planujemy kolejne kroki i poszerzanie wykorzystania tej technologii – stwierdza prof. dr hab. n. med. Ryszard Czepko, specjalista neurochirurgii, ordynator Oddziału Klinicznego Neurochirurgii Szpitala św. Rafała.

 

Mniej powikłań, szybszy powrót do zdrowia

System obrazowania śródoperacyjnego w nowej sali operacyjnej niesie ze sobą szereg istotnych korzyści. Umożliwia precyzyjne planowanie zabiegów oraz dokładne umiejscowienie implantów, co przekłada się na mniejszą inwazyjność operacji. Dzięki temu możliwe jest skrócenie zarówno czasu samego zabiegu, jak i okresu rekonwalescencji. Technologia pozwala również naograniczenie ryzyka powikłań oraz zmniejszenie narażenia pacjenta i personelu na promieniowanie rentgenowskie.

 

Nowa sala operacyjna w Szpitalu św. Rafała, Scanmed, American Heart of Poland, służy pacjentom korzystającym z usług w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i osobom decydującym się na leczenie komercyjne. Dla wielu chorych cierpiących na schorzenia kręgosłupa otwarcie nowej sali operacyjnej to nadzieja na szybszy powrót do sprawności i życia bez bólu.

 

za: American Heart of Poland S.A.