Auschwitz – Birkenau. Podsumowanie zabezpieczenia „Marszu Żywych 2025”.

Auschwitz – Birkenau. Podsumowanie zabezpieczenia „Marszu Żywych 2025”.

2025-04-25 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

24 kwietnia 2025 roku na terenie Oświęcimia i Brzezinki w ramach Dni pamięci o holokauście, odbył się „Marsz Żywych”. Jego uczestnicy  jak co roku przeszli Drogą Śmierci z byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz I do Auschwitz II – Birkenau. W przemarszu udział wzięli Prezydent RP Andrzej Duda oraz Prezydent Izraela Izraela Isaac Herzog. 

 

Główne uroczystości odbyły się przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu w Birkenau, który znajduje się pomiędzy ruinami dwóch największych krematoriów. Wzięło w nich udział kilkudziesięciu ocalałych z Holokaustu   oraz   około siedmiu tysięcy uczestników z całego świata, w tym młodzież żydowska oraz młodzież polska. Uczestnictwo w marszu jest hołdem pamięci o milionach ludzi pomordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych,  a także manifestacją przywiązania do takich wartości, jak godność i równość wszystkich ludzi, tolerancja, prawo każdego człowieka do życia w pokoju.

 

Tak duże wydarzenie zawsze stawia przed służbami ogromne wyzwanie. W działaniach tych Policja, stanowiła jeden z podmiotów odpowiedzialnych za zapewnienie bezpiecznego przebiegu uroczystości, przy jednoczesnym zminimalizowaniu utrudnień w ruchu drogowym dla mieszkańców i kierowców. W zabezpieczeniu wzięli udział policjanci wszystkich pionów: prewencji, kryminalnego, ruchu drogowego z oświęcimskiej komendy, komisariatów Policji, a także innych małopolskich jednostek Policji, oddziały Prewencji  Krakowa i Bielska Białej, łącznościowcy, technicy kryminalistyki, logistycy, piloci dronów policyjnych, kontrterroryści, pirotechnicy z psami wyszkolonymi do wykrywania materiałów wybuchowych.  W powietrzu znajdował się jeden z policyjnych śmigłowców.

 

W zabezpieczeniu uroczystości, dbając o bezpieczeństwo uczestników uroczystości, wzięły również udział: Służba Ochrony Państwa, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straż Muzealna, Państwowa Straż Pożarna, ratownicy medyczni, Ochotnicza Straż Pożarna, Służba Ochrony Kolei.

 

Przygotowaniem tak dużego zabezpieczenia od kilku miesięcy zajmował się krakowski oraz oświęcimski sztab Policji. Dowódcy pracujący w sztabie czuwali nad całością zabezpieczenia. Wyznaczali zadania poszczególnym policjantom i koordynowali ich działania, a także współpracę z innymi służbami. Szczególnie istotnym elementem było zapewnienie należytego poziomu bezpieczeństwa, błyskawiczne reagowanie na ewentualne zagrożenia, a także odpowiednia organizacja ruchu drogowego na trasie przejazdu uczestników uroczystości.

 

Od wczesnych godzin porannych,  tuż po odprawie do zabezpieczenia,  policjanci objęli swoje posterunki w wyznaczonych punktach na trasie przejazdu autokarów z uczestnikami oraz na trzykilometrowej trasie przemarszu. Mundurowi błyskawicznie reagowali na występujące utrudnienia i zagrożenia w ruchu drogowym, a także byli gotowi podjąć szybkie i zdecydowane działania w przypadku wystąpienia zakłócenia ładu i porządku. Policyjni pirotechnicy wraz z psami sprawdzili całą trasę przemarszu oraz miejsca, w których mieli gromadzić się uczestnicy. Ponadto policjanci pełnili również służbę w miejscu gdzie odbywało się zgromadzenie, którego celem było wspieranie inicjatywy zaprzestania wojny w Strefie Gazy.

 

Po zakończeniu zabezpieczenia dowódcy podziękowali policjantom oraz wszystkim służbom biorącym udział w działaniach, za wielogodzinną służbę oraz włożone zaangażowanie w realizację powierzonych zadań. Podkreślali również, że podjęte przez nich działania były w pełni profesjonalne i przyczyniły się do bezpiecznego przebiegu uroczystości.

 

foto/info: KPP Oświęcim.