
O edukacji, rozwoju kultury fizycznej i kształceniu mistrzów sportu w Zakopanem.
2025-03-21
W posiedzeniu Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Małopolskiego wzięli udział: wicemarszałek Witold Kozłowski, Danuta Kawa – przewodnicząca komisji oraz radni województwa: Patrycja Tocka, prof. Jan Tadeusz Duda, Krzysztof Nowak, Michał Słowik, Małgorzata Szostak i Sylwia Żak – Biesik.
Wyjazdowe posiedzenie komisji rozpoczęło się od wizyty w Zespole Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym w Zakopanem, w skład którego wchodzi: Szkoła Podstawowa, Liceum Ogólnokształcące, a także tzw. Grupy Wychowawcze działające na poszczególnych oddziałach. Członkowie komisji spotkali się z dyrektorem placówki Mirosławem Pniewskim.
Jestem przekonany, że budynek będzie nadal pełnić funkcję edukacyjno – dydaktyczną, bo takie jest jego przeznaczenie. Trzeba jedynie zastanowić się nad formą zagospodarowania placówki, która stwarza ogromne możliwości. Zarząd Województwa wspólnie z radnymi już teraz pracują nad koncepcją wykorzystania w przyszłości budynku szkoły. Nie możemy pozwolić, aby nowoczesna baza tej szkoły została niewykorzystana
– mówił wicemarszałek Witold Kozłowski.
Jak podkreślił wicemarszałek Witold Kozłowski, nie ma mowy o kosztach społecznych likwidacji placówki. – Niemal wszyscy pracownicy szkoły, w szczególności nauczyciele znaleźli już inną pracę albo przechodzą na emeryturę. Jest już również przygotowane bardzo dobre rozwiązanie, które umożliwi uczniom kontynuowanie obowiązku szkolnego, w najlepszych możliwych dla nich warunkach – zaznaczył.
Przypomnijmy, Zespół Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Ortopedyczno – Rehabilitacyjnym w Zakopanem przez wiele lat służył dzieciom i młodzieży z całej Polski, przebywającym na leczeniu w placówce oraz uczniom z terenu powiatu tatrzańskiego, wymagającym stałej lub okresowej rehabilitacji.
O kształceniu przyszłych mistrzów sportu
W drugiej części posiedzenia członkowie komisji wzięli udział w spotkaniu w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza w Zakopanem, gdzie przedstawiono obecną działalność placówki, zaprezentowano bazę dydaktyczną, wychowawczą i sportową oraz teren, na którym ma powstać nowoczesne centrum treningowo-szkoleniowe.
Odwiedziliśmy dwie szkoły w Zakopanem. Pragnę podziękować panu Mirosławowi Pniewskiemu dyrektorowi szkoły specjalnej w Zakopanem przy Uniwersyteckim Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym w Zakopanem za trud włożony w kształcenie dzieci i młodzieży. Podziękowania należą się również za wysiłek, który zaowocował rozwojem tej placówki. Jeśli natomiast chodzi o Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem to pamiętajmy, że wychowanie i wyszkolenie zawodnika to praca zespołowa nie tylko nauczycieli i trenerów, ale i rodziców tych dzieci. Jako Województwo Małopolskie musimy być zapleczem finansowym placówki i jej uczniom zapewnić najlepsze możliwe warunki zarówno do nauki, jak i treningów sportowych. Dlatego plan rozwoju szkoły jest dla nas, jako jej organu prowadzącego niezmiernie ważny
– mówiła Danuta Kawa radna województwa, przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Warto przypomnieć, że historia Zespołu sięga lat 70-tych. Szkoła zabezpiecza proces szkoleniowy i edukacyjny od 1 klasy szkoły podstawowej aż do 4 klasy liceum, w jej skład wchodzą: Szkoła Podstawowa Nr 10 Mistrzostwa Sportowego i Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego.
Obecnie jest to jedna z najnowocześniejszych szkół w Polsce, posiadającą w swojej ofercie szkolenie sportowe w siedmiu dyscyplinach sportów zimowych: biegi narciarskie, skoki narciarskie, kombinacja norweska, narciarstwo alpejskie, snowboard, łyżwiarstwo szybkie i biathlon.
Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem to doskonała baza dla rozwoju młodych talentów sportowych. Jestem przekonany, że można tutaj stworzyć jeszcze lepsze warunki dla rozwoju jej uczniów, a jednocześnie sportowców. Osiągniemy to poprzez nowoczesne metody treningowe, współpracę placówki z podobnymi szkołami w innych europejskich krajach jak np. z centrum treningowym w niemieckim Oberhofie.
Wicemarszałek Witold Kozłowski, przypomniał, że w czasie poprzedniej kadencji uczniowie zyskali komfortowy transport – trzy busy dowożące ich do szkoły. W planach jest także zakup specjalnego tira, dzięki któremu będzie można wraz ze sprzętem, zapleczem technicznym jeździć na zawody.
Cieszyliśmy się ze znakomitych wyników Justyny Kowalczyk na mistrzostwach świata i zimowych igrzyskach olimpijskich. Jednak aby doczekać się jej godnych następców, nie możemy pozwolić, by świat nam uciekał. Wszyscy potrzebujemy dumy z osiągnięć naszych sportowców, ale te sukcesy same się nie pojawią – wymagają ciężkiej pracy. Dlatego proszę o wsparcie projektu rozwoju szkoły poprzez utworzenie nowoczesnego centrum treningowego
– podsumował wicemarszałek Witold Kozłowski.
Warto przypomnieć, że w czerwcu ubiegłego roku województwo małopolskie zakupiło od powiatu tatrzańskiego ponad hektarową nieruchomość bezpośrednio sąsiadującą z Zespołem Szkół Mistrzostwa Sportowego im. St. Marusarza w Zakopanem, w celu dalszego rozwoju bazy dydaktyczno-wychowawczej szkoły. Intencją władz regionu jest rozbudowa potencjału placówki w obszarze szkolenia kadr w sportach zimowych w oparciu o najnowsze wzorce.
Na zakończenie posiedzenia uczestnicy spotkania zwiedzili również filię Muzeum Tatrzańskiego, które jest instytucją kultury województwa małopolskiego: budynek „Willi Palace”.