Przepełnione pojemniki na odzież używaną. Problem narasta.
2024-10-31Znajdują się w wielu miejscach w całej Polsce. Pojemniki na odzież używaną bo o nich mowa stają się coraz większym problemem. Większość pojemników nie jest bowiem dostatecznie często opróżniania i odzież ląduje dookoła nich. Tworzy się bałagan, który może stwarzać zagrożenie pożarowe, na dodatek szpeci wizerunek okolicy i negatywnie wpływa na środowisko. Porozrzucane ubrania nie są zbyt przyjemne dla oka.
–
Lokalne pojemniki na odzież używaną, nie tylko te zarządzane przez PCK (choć jest ich najwięcej) faktycznie przedstawiają ostatnio opłakany widok. Notorycznie pod wieloma z nich zalegają worki z odzieżą. Tymczasem część z nich jest usytuowana w miejscach, w których przechodzi codziennie mnóstwo osób (na przykład przy marketach).
–
W wielu miejscowościach regionu można trafić na przepełnione pojemniki z odzieżą używaną. Ubrania, które już nie zmieściły się do wnętrza pojemnika leżą smętnie porozrzucane wokół, często na obszarze kilku metrów.
–
„Zwracaliśmy się do firmy odpowiedzialnej za odbiór odzieży, niestety skutki tych działań są mizerne” – mówią nasi rozmówcy.
–
Jak dowiedziała się nasza redakcja, w niektórych gminach sytuacja jest na tyle poważna, że do uporządkowania terenu wokół pojemników na odzież używaną zostali zobligowani lokalni przewoźnicy odpadów.
–
Zużyte ubrania czy buty dzisiaj najczęściej lądują w koszach na odpady zmieszane. Tylko ich niewielka część jest odbierana i zagospodarowywana ponownie przez organizacje charytatywne lub przetwarzana na czyściwo.
–
Od 2025 roku czeka nas wielka zmiana w kwestii gospodarki odpadami w Polsce. Nowe przepisy wprowadzą obowiązkową segregację ubrań i tekstyliów, co ma na celu zmniejszenie ilości odpadów oraz promowanie recyklingu. Ubrania nie będą mogły trafiać do zwykłych koszy na śmieci, co stanowi rewolucję w podejściu do segregacji odpadów – informuje Kancelaria Lega Artis. Nowe przepisy wprowadzą piątą frakcję odpadów, dedykowaną tekstyliom, która będzie obowiązkowa dla wszystkich gospodarstw domowych. Oznacza to, że każda osoba będzie zobowiązana do oddzielania zużytych ubrań i tekstyliów od innych odpadów. Ten krok jest częścią szerszej strategii Unii Europejskiej, która ma na celu ograniczenie ilości odpadów tekstylnych i ich recykling. Zgodnie z danymi, w samej Polsce w 2022 roku wyrzucono ponad 2 miliony ton tekstyliów, z czego jedynie 15% zostało poddanych recyklingowi.
–
art/foto za: powiatsuski24.pl
–