Różowe środy z Amazonkami w małopolskim NFZ.
2024-10-07
Rak piersi niezmiennie jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Polek. Co roku taką diagnozę w gabinecie lekarskim słyszy ok. 18-20 tys. kobiet. Ponad 6 tys. z nich nie udaje się pomóc.
Nowotwór piersi nie musi być wyrokiem, kluczem do zwycięstwa jest jednak jego wczesne wykrycie. O roli profilaktyki przypominamy razem z Krakowskim Towarzystwem Amazonki, które od lat działa na rzecz kobiet dotkniętych rakiem piersi. Kolejne spotkanie z przedstawicielkami krakowskich Amazonek odbędzie się w najbliższą środę 9 października w naszej sali obsługi klientów przy ul. Wadowickiej 8W w Krakowie, w godz. 12-14. W tym samym dniu zapraszamy także do naszej delegatury w Nowym Targu (ul. Jana Kazimierza 22). Tam dyżur Podhalańskich Amazonek potrwa w godz. 13-15, a w ramach niego prelekcja, prezentacja i emisja filmu instruktażowego).
Przy okazji wizyty w SOK wszyscy zainteresowani będą mogli także porozmawiać z doradcą ds. profilaktyki małopolskiego NFZ o zdrowych nawykach, ograniczających ryzyko nowotworu i regularnych „przeglądach” organizmu.
W ramach programu profilaktyki raka piersi można zbadać się w 33 placówkach w różnych częściach regionu. Profilaktyczna mammografia jest także wykonywana na pokładzie mammobusów. Mobilne gabinety docierają przede wszystkim do mniejszych miejscowości i wsi, by mieszkające tam kobiety mogły sprawdzić swoje piersi bez konieczności dalekich podróży. Aktualny harmonogram ich postojów jest dostępny na stronie internetowej małopolskiego NFZ w zakładce Profilaktyka z NFZ.
Program profilaktyki raka piersi jest przeznaczony dla kobiet w wieku 45-74 lata. W ramach niego mammografię można wykonywać raz na dwa lata – bezpłatnie, bez skierowania, bez kolejek. Żeby skorzystać z programu, wystarczy umówić termin w wybranej pracowni stacjonarnej lub mammobusie, który pojawi się w okolicy.
Mammografia w mammobusach nie różni się jakością od badania realizowanego w pracowni stacjonarnej. Taką diagnostykę wykonuje się specjalnym aparatem, wytwarzającym promieniowanie przy użyciu czułych błon rentgenowskich. W trakcie badania każda z piersi jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku (ucisk trwa zaledwie kilka sekund), co pozwala uzyskać po dwa obrazy dla każdego sutka. Następnie są one analizowane przez specjalistę – lekarza radiologa.
Jeśli badanie wykaże nieprawidłowości, pacjentka jest kierowana na pogłębioną diagnostykę. Może ona obejmować poradę lekarską, mammografię uzupełniającą, USG piersi czy biopsję.
W ub. roku z badań w ramach programu profilaktyki raka piersi skorzystało 75 tys. Małopolanek. Ponad 41 tys. z nich wykonało badania w mammobusach. Spośród wszystkich, które zdecydowały się na kontrolę swojego stanu zdrowia, ponad 3,8 tys. skierowano do dalszej diagnostyki.
W tym roku profilaktyczną mammografię może wykonać ponad 670 tys. Małopolanek.
Małopolski Oddział Wojewódzki
Narodowego Funduszu Zdrowia