Szczęśliwy finał poszukiwań schorowanego 77-latka.

Szczęśliwy finał poszukiwań schorowanego 77-latka.

2024-10-03 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

2 października br. w powiecie proszowickim zaginął 77-letni mężczyzna wymagający stałej opieki. Dzięki zaangażowaniu w poszukiwania kilkudziesięciu policjantów, strażaków, a także kierowców autobusów miejskich i motorniczych tramwajów mężczyzna został odnaleziony na terenie Krakowa.

 

2 października br., w godzinach popołudniowych Policja w Proszowicach została powiadomiona przez mieszkankę gm. Koniusza o tym, że tego dnia rano, jej 77-letni szwagier oddalił się z miejsca zamieszkania, nie ma z nim żadnego kontaktu. Zgłaszająca poinformowała, że wymieniony z uwagi na stan zdrowia jest osobą, która wymaga stałej opieki członków rodziny, musi na stałe przyjmować leki, których sam nie umie sobie zaaplikować, a w przeszłości zdarzały się incydenty, w których  wykorzystując okazję, opuszczał miejsce zamieszkania błądząc po okolicy. Mężczyzna nie zabrał ze sobą dokumentów ani pieniędzy, nie był ubrany również w odzież adekwatną do warunków atmosferycznych, nie również posiadał telefonu.

 

Mając na uwadze okoliczności zdarzenia, realne zagrożenie dla życia i zdrowia osoby zaginionej kierownictwo KPP Proszowice wszczęło alarm dla jednostki i wszyscy policjanci  podjęli akcję poszukiwawczą wraz ze strażakami Państwowej Straży Pożarnej oraz ościennych ochotniczych straży pożarnych. Początkowo poszukiwania objęły miejscowość zamieszkania osoby zaginionej i miejscowości sąsiednich. Poszukiwania polegały na przeczesywaniu terenu, rozpytywaniu mieszkańców. W poszukiwaniach użyto również drona z kamerą termowizyjną. Uzyskane informacje wskazały na to, że poszukiwany mężczyzna mógł jednak przemieścić się komunikacją publiczną w kierunku Krakowa.

 

Policjanci prześledzili trasę kursu autobusu podmiejskiego od przystanku najbliższego dla miejsca zamieszkania zaginionego, uzyskując wgląd w nagrania zapisu monitoringów z kolejnych przystanków. Okazało się, że mężczyzna został zarejestrowany przez monitoring na pętli  autobusowej w Krakowie – Pleszewie. Z tego miejsca udał się pieszo w nieznanym kierunku. W tej sytuacji poszukiwania objęły swoim zasięgiem także miasto Kraków. Przekazano foto komunikat odpowiednim dyspozytorom MPK, policyjne radiowozy patrolowały miasto, szczególnie węzły komunikacyjne, parki, osiedla. Około północy, na jednej z zajezdni tramwajowych na terenie Nowej Huty natrafiono na mężczyznę odpowiadającego rysopisowi zaginionego. Dowieziona na miejsce zawiadamiająca o zaginięciu potwierdziła tożsamość swojego szwagra. Mężczyzna w chwili odnalezienia był zdezorientowany co do miejsca czasu i sytuacji, w jakiej się znajdował, był również bardzo wyczerpany. Poszukiwany został przekazany pod opiekę członkom rodziny oraz wezwanemu na miejsce zespołowi medycznemu.

 

Wszystkim zaangażowanym w poszukiwania zaginionego 77-lata Policja bardzo dziękuje.

 

Przy okazji opisanej sytuacji Policja apeluje do osób, pod opieką których znajdują się osoby starsze, częściowo lub całkowicie nieporadne i z uwagi na podeszły wiek czy problemy neurologiczne, psychiczne nie zawsze postępujące racjonalnie, co często prowadzi do oddalenia się z miejsca pobytu – o rozważenie zakupu  opasek monitorujących stan zdrowia, a przy okazji w razie potrzeby lokalizujących ich położenie. Posiadanie takich opasek pozwoli nie tylko na uniknięcie zakrojonych na szeroką skalę, czasochłonnych i drogich poszukiwań takich osób, lecz przede wszystkim pozwoli na uniknięcie stresu i zmartwień członkom rodziny potencjalnych zaginionych seniorów.

 

Opaska dla seniora, określana również jako smartwatch lub zegarek dla seniora, opaska SOS lub opaska ratująca życie, jest rodzajem urządzenia w formie elektronicznego zegarka, który monitoruje funkcje życiowe osoby starszej, a także alarmuje w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia. Opaska powstała z myślą o samotnych seniorach i osobach przewlekle chorych lub niepełnosprawnych.

 

Opaska dla seniora:

 

  • zwiększa poczucie bezpieczeństwa seniorów,
  • stanowi pomoc dla opiekunów, odciążając ich w pewnych obowiązkach,
  • jest łatwa w obsłudze – senior szybko się z nią zapoznaje,
  • posiada ekran lub guziki o dużych rozmiarach i wyraźnych kolorach, tak aby użytkownik szybko je zauważył i rozpoznał,
  • jest wygodna – opaska dla seniora przypomina zegarek,
  • jest wodoodporna, posiada wytrzymałe baterie alkaliczne, które ładuje się co kilka dni,
  • nie musi być skomunikowana z teleopieką – wystarczy aplikacja mobilna w smartfonie opiekuna,
  • pozwala na szybką reakcję w przypadku zasłabnięcia, upadku czy innych zdarzeń zagrażających zdrowiu i życiu, w chwili zagrożenia wystarczy naciśnięcie jednego z przycisków, aby natychmiast wysłać sygnał SOS,
  • w zależności od wybranego modelu opaska dla seniora może posiadać funkcje mierzenia tętna, ciśnienia i stężenia glukozy, przypomnienia o przyjęciu leków o odpowiedniej porze, możliwość wykonywania i otrzymywania połączeń głosowych, opcja nasłuchiwania – opiekun może włączyć głośnik i sprawdzić, co się dzieje w otoczeniu seniora,
  • koszt takiej opaski SOS w zależności od wyposażenia kosztuje w granicach od 80 do 400 zł.