Obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 w krakowskim Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
2024-02-13
Centra Powiadamiania Ratunkowego są sercem systemu bezpieczeństwa. To tu bowiem rozpoczyna się walka o ludzkie zdrowie i życie. Na pierwszej linii frontu znajdują się operatorzy numerów alarmowych, którzy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu odbierają zgłoszenia od dzwoniących pod numer 112, 998 i 997. Są swoistymi aniołami stróżami czuwającymi nad naszym wspólnym bezpieczeństwem.
–
11 lutego przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. W ramach jego obchodów wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar odwiedził dziś operatorów numerów alarmowych w siedzibie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie.
Dziękujemy
–
Jak na świętowanie przystało, był też słodki poczęstunek. Wojewoda Krzysztof Jan Klęczar przekazał pracownikom CPR symboliczny tort. Nie zabrakło także życzeń i podziękowań.
–
– Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 to doskonała okazja, aby przypomnieć, kiedy należy pod ten numer dzwonić, jak zgłaszać i co robić w nagłych wypadkach, a także jak udzielać pierwszej pomocy. W tym szczególnym dniu chcemy też podziękować operatorom numerów alarmowych. Praca, jaką wykonują, jest niezwykle ważna i odpowiedzialna, a przy tym bardzo wymagająca psychicznie. W imieniu wszystkich Małopolan dziękuję za Państwa zaangażowanie, empatię, cierpliwość i profesjonalizm, które potwierdzacie w swojej codziennej służbie. Wyrażam wdzięczność za wytrwałość, za trzymanie nerwów na wodzy, za zachowanie zimnej krwi w wymagających sytuacjach i zaangażowanie. Życzę Państwu nieustającej satysfakcji z wykonywanej pracy – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Czym skorupka za młodu nasiąknie…
–
W siedzibie CPR gościły dziś także dzieci z Przedszkola nr 2 Sióstr Miłosierdzia w Krakowie. Wzięły udział w lekcji dotyczącej numeru 112, którą poprowadzili krakowscy operatorzy numerów alarmowych.
–
– To niezwykle cenne, że przekazują Państwo przedszkolakom zasady korzystania z numerów alarmowych. Już tyle razy mogliśmy się przekonać, jak ważne są takie dobre nawyki i że to właśnie telefon dziecka pod numer 112 przyczynił się do uratowania czyjegoś życia – dodaje wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.
Za zasługi dla ratowania ludzkiego życia
–
Centralne obchody Europejskiego Dnia Numeru 112 odbyły się w tym roku w Katowicach. W uroczystościach 9 lutego uczestniczyli również krakowscy operatorzy.
–
Podczas uroczystości wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz wręczył – przyznane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego – zasłużonym operatorom z całej Polski specjalne wyróżnienia. Z Małopolski uhonorowane zostały trzy osoby: starsza operator numerów alarmowych, koordynatorka-trenerka oraz zastępczyni kierownika CPR w Krakowie Dorota Paneczko.
–
W siedzibie CPR gościły dziś także dzieci z Przedszkola nr 2 Sióstr Miłosierdzia w Krakowie. Wzięły udział w lekcji dotyczącej numeru 112, którą poprowadzili krakowscy operatorzy numerów alarmowych.
Dzwoniąc pod 112
–
Centrum Powiadamiania Ratunkowego jest elementem Systemu Powiadamiania Ratunkowego służącym do obsługi zgłoszeń alarmowych, ich kwalifikacji i monitorowania w trybie ciągłym 24h/7 dni w tygodniu. Centrum Powiadamiania Ratunkowego odpowiedzialne jest za działanie i obsługę numerów alarmowych: 112, 997, 998 oraz połączeń e-Call z terenu województwa małopolskiego. Operatorzy podczas rozmowy z osobami zgłaszającymi zbierają wszystkie niezbędne informacje i wprowadzają je do systemu informatycznego, a następnie przekazują je do odpowiednich służb. CPR służy też jako filtr, który „odsiewa” zgłoszenia pomyłkowe, fałszywe itp. Dzięki temu do służb docierają już tylko te zgłoszenia, które wymagają interwencji.
–
W ubiegłym roku krakowskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego odnotowało 1 647 817 zgłoszeń. Liczba ta obejmuje zgłoszenia zarówno zasadne, jak i niezasadne.
–
W grupie zgłoszeń niezasadnych są zarówno te fałszywe, jak i anulowane (łącznie: ponad 1,1 mln). Jako zgłoszenia fałszywe operatorzy zakwalifikowali prawie 700 tys. połączeń, czyli ok. 56% w stosunku do liczby zgłoszeń obsłużonych. Do służb, a zatem już pod kątem podjęcia interwencji, przekazano natomiast ponad 543 tys. zgłoszeń.
–
– Z roku na rok liczba niezasadnych zgłoszeń kierowanych pod numer 112 spada. To pokazuje, że wszelkie kampanie, działania promocyjne czy edukacyjne mają sens i przynoszą rezultaty. Dziś w lekcji uczestniczyły przedszkolaki. To ważne, aby już od najmłodszych lat uczyć społeczeństwo odpowiednich zachowań. Musimy pamiętać o tym, że numer 112 ratuje życie. Nie dzwońmy bez potrzeby, a jedynie wtedy, gdy faktycznie zagrożone jest nasze zdrowie lub życie – apeluje wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.
–
Liczba zdarzeń obsłużonych za pośrednictwem zgłoszeń odebranych przez krakowski CPR to w ubiegłym roku prawie 476 tys. Największą grupę stanowią w tej liczbie zdarzenia o charakterze medycznym, czyli te, które operatorzy numerów alarmowych przekazali do jednostek systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne (ponad 225 tys.). Niewiele mniej było zdarzeń przekazanych do Policji (ponad 224 tys.).
–
Zespół krakowskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego tworzy 79 operatorów numerów alarmowych. Odbierają oni około 4,5 tys. zgłoszeń na dobę. Na zmianie dziennej na jednego operatora przypada średnio 150-180 zgłoszeń, natomiast na zmianie nocnej średnio 90-110 zgłoszeń. Każdy z operatorów w krakowskim CPR odbiera rocznie średnio ponad 20 tys. zgłoszeń. Obsługa jednego zgłoszenia trwa średnio około 125 sekund.
Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
–
Obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego ustanowiła trójstronna konwencja podpisana przez Parlament Europejski, Komisję Europejską i Radę Unii Europejskiej w 2009 roku.
–
Data jego obchodzenia, 11 lutego, to cyfrowy zapis numeru 112, który jest uniwersalnym numerem alarmowym w całej Europie.
Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki Kraków