Małopolska uskrzydla nie tylko na święta.
2023-12-15–
Marszałek Witold Kozłowski wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie od lat podejmuje działania, zachęcające mieszkańców naszego regionu do niesienia pomocy potrzebującym, poprzez dzielenie się najcenniejszym darem, jakim jest krew.
–
Tym razem przekazanie krwi było częścią większej akcji, podczas której placówki opiekuńczo-wychowawcze, domy dziecka, wioski dziecięce. 190 dzieci z dziesięciu ośrodków zostanie w tym roku obdarowanych prezentami przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
–
To wspaniała i szlachetna inicjatywa. Co może być piękniejszego w tym szczególnym czasie od niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. Dzięki naszym akcjom pomagamy ratować życie i zdrowie. W tym miejscu chcę gorąco Państwa zachęcić do odwiedzenia Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie oraz jego terenowych oddziałów w całej Małopolsce i podzielenia się krwią z innymi
– zaznaczył marszałek Witold Kozłowski.
–
Akcja oddawania krwi w UMWM była otwarta dla wszystkich mieszkańców. – Wykorzystując krwiobusa zapewniamy komfort dawcom, którzy nie tracą czasu na dojazd do naszego centrum. Nie dezorganizujemy pracy, nie ma długiego oczekiwania, bo jest harmonogram, według którego uczestnicy przychodzą oddać krew o określonej porze. To z kolei wpływa na korzystne samopoczucie dawców. Akcja w urzędzie marszałkowskim jest wzorcowo przeprowadzona. Bardzo dziękuję za pomoc Małgorzacie Pajek i Joannie Misiaszek-Szelidze – podkreślił lekarz Marcin Figura, badający zdrowie dawców.
–
Klub HDK PCK przy UMWM działa od 2012 roku. Dzięki krwiobusowi Małopolski (patronem wizerunkowym jest Andrzej Lis) donacje przebiegają sprawnie i szybko. Od początku istnienia klubu pozyskano ponad 770 668 ml krwi. W ciągu trzech mijających lat z krwiobusem – ponad 140 250 ml krwi. Przez 11 lat istnienia klubu przeprowadzono 37 akcji.
–
Czy wiesz że?
- Do zabezpieczenia operacji serca potrzebnych jest 6 jednostek krwi. W przypadku ofiar wypadków potrzeba ich nawet 10.
- Zamrożone osocze ma trzy lata przydatności do użycia. Krwinki czerwone mają 42 dni przydatności, a płytki krwi – zaledwie 5 dni.
- Po donacji, 450 ml krwi w naszym organizmie uzupełnia się po czterech tygodniach. Ubytek żelaza po oddaniu takiej ilości wraca do pierwotnego poziomu po ośmiu tygodniach.
- Po pobraniu krew przechodzi niezbędne badania morfologiczne, wirusologiczne i serologiczne. Do czasu uzyskania właściwych wyników przechowywana jest w sterylnych pojemnikach w dziale preparatyki, a następnie trafia do działu ekspedycji.
- –
Wspieraj innych, oddaj krew, bo Dobro jest w Małopolsce!
źródło: