Za nami 513. posiedzenie zarządu województwa.
2023-11-29–
Zarząd Województwa Małopolskiego raz w tygodniu podejmuje szereg uchwał, postanowień i decyzji oraz zapoznaje się z licznymi informacjami. Podczas wtorkowego posiedzenia rozpatrzył 137 punktów, z czego 21 to uchwały wykonawcze na różnego rodzaju przedsięwzięcia: koncerty, warsztaty, turnieje i zawody.
–
Wsparcie Zakładów Aktywności Zawodowej
–
Zarząd województwa podjął uchwałę w sprawie dofinansowania działania zakładów aktywności zawodowej w roku 2024, ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego.
–
Zakłady aktywności zawodowej są elementem chronionego rynku pracy. Celem ich działania jest zatrudnianie oraz rehabilitacja zawodowa i społeczna osób z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym i umiarkowanym, u których orzeczono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną oraz przygotowanie ich do życia w otwartym środowisku oraz pomoc w realizacji niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia.
–
Obecnie w Małopolsce działa 13 zakładów aktywności zawodowej, które dają pracę 575 osobom z niepełnosprawnościami. W 2024 roku na dofinansowanie kosztów działalności zakładów aktywności zawodowej ZWM przekaże 17 mln 825 tys. zł ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji województwa.
–
Województwo małopolskie od lat konsekwentnie poszerza ofertę zatrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami tworząc nowe zakłady aktywności zawodowej w różnych częściach regionu. Tym samym przyczynia się do zwiększania dostępności pracy dla osób z niepełnosprawnościami w miejscach, w których wcześniej nie było takich możliwości
–
– mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.
–
Plan Zarządzania Sukcesją w Małopolsce 2030
=
Podczas posiedzenia ZWM przyjął Plan Zarządzania Sukcesją w Małopolsce 2030. To pierwszy tak kompleksowy dokument opisujący podejście do procesu sukcesji, wpisujący się w kierunki działań zawarte w Strategii Rozwoju Województwa „Małopolska 2030”.
–
Obecnie jednym z najważniejszych wyzwań dla polskich i małopolskich firm rodzinnych jest sukcesja. Jej skuteczne przeprowadzenie jest nie tylko kwestią o kluczowym znaczeniu dla samego biznesu, ale i ważnym czynnikiem z punktu widzenia rozwoju gospodarczego regionu.
–
Skuteczna sukcesja przedsiębiorstw jest kluczowym elementem dla dalszego funkcjonowania firm rodzinnych w regionie. Jestem przekonany, że Plan Zarządzania Sukcesją w Małopolsce 2030 pozwoli udoskonalić regionalną politykę przedsiębiorczości w tym obszarze, zwiększy świadomość wśród przedsiębiorców i przyczyni się do wzrostu ich wiedzy na temat istoty i przebiegu sukcesji
– podkreśla marszałek Witold Kozłowski.
–
Plan Zarządzania Sukcesją w Małopolsce 2030 skupia się na kompleksowym przedstawieniu wyzwań w obszarze transferu biznesu i określeniu kierunków działań koniecznych do podjęcia w regionie. Dokument przewiduje również tworzenie odpowiednich narzędzi wsparcia, które przyczynią się do wzmacniania trwałości i rozwoju firm rodzinnych w regionie.
–
Wspieranie i Upowszechnianie Kultury Fizycznej wśród dzieci i młodzieży
–
Zarząd Województwa Małopolskiego ogłosił otwarty konkurs ofert na realizacje zadań publicznych Województwa Małopolskiego w obszarze Wspieranie i Upowszechnianie Kultury Fizycznej w 2024 roku w zakresie Współzawodnictwa i szkolenia sportowego dzieci i młodzieży. Na realizację tego zadania przeznaczono 3,5 mln zł.
–
By zachęcić młodych ludzi do odejścia sprzed komputera, czy odłożenia na bok komórki i tabletu nie ma nic skuteczniejszego niż zarażenie ich prawdziwą pasją do sportu. Taki jest główny cel ogłoszonego przez nas konkursu. Chcemy stworzyć młodym ludziom jak najlepsze warunki do rozwoju i podnoszenia poziomu sportowego, by mogli świetnie się bawić i osiągać jeszcze lepsze wyniki sportowe – nie tylko na arenie regionalnej, ale także ogólnopolskiej czy międzynarodowej
– mówi marszałek Witold Kozłowski.
–
Wsparcie organizacji pozarządowych
–
Podczas każdego posiedzenia zarządu przyjmowanych jest szereg uchwał, które dofinansowują różnego rodzaju przedsięwzięcia kulturalne, sportowe i społeczne w regionie.
–
Podczas tego posiedzenia ZWM zdecydował m.in. o wsparciu inicjatywy Krakowskiego Związku Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych pn. „Sprawny Senior – zajęcia integracyjno – edukacyjne dla osób w wieku podeszłym”. W ramach zadania zorganizowane zostaną spotkania integracyjne – edukacyjne. Ich celem jest zapobieganie wzrostowi występującego zjawiska alienacji społecznej wśród seniorów poprzez integrację ze środowiskiem.
–
Kolejną inicjatywą, jaką wesprze ZWM będzie organizacja zimowego festiwalu długodystansowych biegów górskich pn. „WINTER TRAIL MAŁOPOLSKA 2023”. Trasa biegu prowadzić będzie przez Beskid Wyspowy i Gorce, start i meta biegu znajdzie się u podnóża szczytu Szczebel, w gminie Mszana Dolna. Celem wydarzenia jest promocja sportu, zdrowego trybu życia i długodystansowych biegów górskich, a także promocja walorów przyrodniczych Małopolski.
–
Stowarzyszenie Aktywni Rodzice dla Borzęcina SPRYT dzięki wsparciu finansowemu województwa małopolskiego już wkrótce zorganizuje warsztaty świąteczne pełne tradycji. Zadanie ma na celu edukację i popularyzację wśród dzieci i młodzieży polskich zwyczajów ludowych, związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, które stanowią istotny element kultury polskiej.
–
Wśród zadań dofinansowanych przez władze województwa znalazł się również projekt pn. „Wojewódzki Świąteczny Turniej Siatkówki Kobiet i Mężczyzn Małopolskiego” organizowany przez Małopolskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie szerokiego dostępu do rywalizacji sportowej dla osób w różnym wieku oraz o różnym stopniu aktywności fizycznej.
–
Łącznie na te zadania ZWM przekaże 24 tys. złotych.
–
źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego