„Na wieczną wartę odszedł Kapitan Wacław Szacoń”.

„Na wieczną wartę odszedł Kapitan Wacław Szacoń”.

2025-01-21 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

W piątek 17 stycznia 2025 roku na wieczną wartę odszedł Kapitan Wacław Szacoń ps. „Czarny”, zasłużony żołnierz Armii Krajowej, przyjaciel 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Wacław Szacoń (ps. „Czarny”) od 1942 roku był związany z Narodową Organizacją Wojskową oraz Armią Krajową. Służył w 8. Pułku Piechoty Legionów Lubelskiego Okręgu AK i brał udział w akcjach przeciwko Niemcom, likwidacji kapusiów, zdobywaniu broni i amunicji oraz działaniach sabotażowych. Za bohaterskie czyny i postawę w walce podziemnej z niemieckim najeźdźcą i okupantem został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, dwukrotnie Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Niepodległości.  
Po rozwiązaniu Armii Krajowej w styczniu 1945 roku wstąpił do WiN. Walczył w antykomunistycznych oddziałach Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i Zdzisława Brońskiego „Uskoka”. W 1949 roku został aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa w Krzczonowie i po brutalnych przesłuchaniach skazany na czterokrotną karę śmierci, która później została zamieniona na dożywotnie więzienie. Karę odbywał w więzieniach w Lublinie, Rawiczu, Wronkach oraz w kamieniołomach w Strzelcach Opolskich. Został uwolniony dopiero w grudniu 1956 roku, jednak w PRL nadal był inwigilowany przez SB.  
Po wojnie pełnił funkcję honorowego prezesa Zrzeszenia WiN Obszar Południowy w Krakowie. W 2015 roku Instytut Pamięci Narodowej uhonorował go tytułem „Świadek Historii”. Kpt. Szacoń został również odznaczony Medalem „Pro Bono Poloniae” za swoje zasługi dla Polski. W życiu prywatnym zajmował się amatorsko fotografią, dokumentując ważne wydarzenia i codzienne życie w swoim otoczeniu. Był też artystą metaloplastykiem.  
Kpt. Szacoń na zawsze pozostanie w pamięci żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady OT.
Msza Święta Żałobna przy Zmarłym odprawiona zostanie we wtorek dnia 21 stycznia 2025 r. o godzinie 13:00 w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja w Liszkach.

Fot. Janusz Ślęzak (IPN)

źródło:11MBOT