Małopolska gotowa na zimę.
2024-11-04
ZIMOWE BEZPIECZEŃSTWO MAŁOPOLSKI. POSIEDZENIE WOJEWÓDZKIEGO ZESPOŁU ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO
-Zima, szczególnie w Małopolsce, to piękna pora roku. Ale jest to także okres wymagający szczególnego zaangażowania służb, instytucji i straży odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Ich przedstawiciele w swoich raportach zapewnili mnie, że jesteśmy na ten czas dobrze przygotowani. Posiadamy odpowiednie zabezpieczenie na wypadek problemów związanych nawet z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Będziemy na bieżąco reagowali na potrzeby, kierując siły i środki tam, gdzie potrzebna będzie pomoc czy wsparcie – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Tym przygotowaniom do zimy poświęcone było dzisiejsze posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Odbyło się ono w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Przewodniczył mu wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar.
Wśród najważniejszych omawianych tematów znalazła się organizacja zimowego utrzymania dróg i infrastruktury kolejowej oraz odśnieżania obiektów, zwłaszcza wielkopowierzchniowych konstrukcji dachowych. Podjęto również kwestie związane z pomocą społeczną, zwłaszcza wsparciem dla osób samotnych, w podeszłym wieku i bezdomnych. Swoje najważniejsze zadania zaprezentowała Policja, Państwowa Straż Pożarna (m.in. w obszarze współpracy z jednostkami ratownictwa medycznego oraz pomocy społecznej), Straż Graniczna (m.in. w obszarze współpracy z TOPR i GOPR). Omówione zostały także zagadnienia związane z funkcjonowaniem placówek oświatowych, opieką nad zwierzętami, a także zabezpieczeniem dostaw prądu oraz gotowością urządzeń hydrotechnicznych do pracy w warunkach zimowych.
Numer 987
Na terenie województwa małopolskiego funkcjonują 24 placówki zapewniające tymczasowe schronienie osobom w kryzysie bezdomności.
178 gmin zabezpiecza 1189 miejsc tymczasowego schronienia. Za pośrednictwem ośrodków pomocy społecznej gminy oferują m.in. następujące wsparcie potrzebującym, szczególnie osobom w kryzysie bezdomności:
- pomoc w formie gorącego posiłku;
- pomoc w formie zapewnienia niezbędnej odzieży;
- współpraca z policją i/lub strażą miejską w celu aktualizacji bazy miejsc pobytu osób bezdomnych w przestrzeni publicznej oraz monitorowania miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne, a także transport osób nietrzeźwych do schroniska;
- możliwość korzystania z bezpłatnej pomocy specjalistów, m.in. psychologa, prawnika, pracownika socjalnego, kuratora zawodowego, mediatora.
– Przed nami sezon zimowy, który wymaga ścisłej współpracy służb, ale też troski o drugiego człowieka. Nie zapominajmy w tym czasie o osobach, które potrzebują naszej pomocy, bo znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Miejmy otwarte serca i pomagajmy. Pamiętajmy o numerze 987, który jest całodobową infolinią prowadzoną przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, gdzie można uzyskać pomoc, ale także zgłosić osobę, która potrzebuje wsparcia. Bądźmy wrażliwi na innych – dodaje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Więcej informacji: https://www.malopolska.uw.gov.pl/default.aspx?page=pomoc_dla_bezdomnych
Czujka to twój pierwszy ratownik
Państwowa Straż Pożarna jest przygotowana na nadchodzący sezon zimowy. Wszelkie działania, które podejmują strażacy, mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i wsparcia dla wszystkich mieszkańców województwa. PSP jest gotowa, aby wspólnymi siłami sprostać wyzwaniom i zapewnić najwyższe standardy ochrony w sezonie zimowym 2024/2025. Strażacy współpracują z jednostkami ratownictwa medycznego oraz służbami odpowiedzialnymi za zimowe utrzymanie dróg. Współdziałanie oparte jest na kompetencjach, które w obliczu zimowych zagrożeń są niezbędne do kompleksowej ochrony ludności.
KW PSP w Krakowie stawia nie tylko na skuteczne działanie w związku z sytuacjami kryzysowymi, ale także na minimalizowanie ryzyka występowania tych groźnych zdarzeń. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców strażacy prowadzą akcje informacyjne, których celem jest edukacja oraz prewencja. Mając świadomość, że skuteczna profilaktyka może znacznie ograniczyć liczbę interwencji, podejmują współpracę z ośrodkami zdrowia, szkołami i innymi instytucjami, które mogą pomóc dotrzeć z przekazem do jak najszerszej grupy odbiorców.
Szczególnie ważną inicjatywą jest akcja „Czujka to Twój Pierwszy Ratownik” – skłaniająca do tego, aby pamiętać o zainstalowaniu czujek tlenku węgla i dymu w naszych domach: https://www.gov.pl/web/kwpsp-krakow/czujka-to-twoj-pierwszy-ratownik
Działania Policji „ZIMA 2024/2025”
W związku ze zbliżającym się okresem zimowym małopolska Policja planuje przeprowadzenie w okresie od 1 listopada 2024 roku do 31 marca 2025 roku działań „ZIMA 2024/2025”. Mają one na celu ograniczenie negatywnych skutków niskich temperatur oraz zjawiska bezdomności, zwłaszcza w odniesieniu do sytuacji mogących skutkować ewentualnym zgonem osoby bezdomnej w wyniku wychłodzenia organizmu. Są to działania o charakterze profilaktycznym, opiekuńczym i informacyjnym.
Działania służb Ruchu Drogowego będą podejmowane na terenie województwa małopolskiego w przypadkach zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które są wynikiem trudnych warunków zimowych, tj. obfitych opadów śniegu, gołoledzi, silnych wiatrów powodujących nieprzejezdność dróg.
System podejmowanych czynności policyjnych w trakcie akcji „ZIMA 2024/2025” obejmować będzie warianty działań w zależności od stopnia utrudnienia przejezdności drogi – wprowadzenie ruchu wahadłowego lub całkowite zamknięcie odcinka drogi – oraz od miejsca i zasięgu występowania utrudnień.
Gotowość do działań wyznaczona została na dzień 31 października 2024 roku.
Dla bezpieczeństwa na małopolskich drogach
Nad bezpieczeństwem i utrzymaniem płynności ruchu na drogach krajowych czuwa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie, która zgromadziła już ponad 34 tys. ton soli w 31 magazynach. Dysponuje też ok. 200 jednostkami sprzętu.
Przez 6 ostatnich lat GDDKiA zużywała rocznie średnio 32 tys. ton soli każdej zimy. Statystycznie więc na nadchodzący sezon odśnieżania jest przygotowana, ale cały czas gromadzi zapasy i będzie je uzupełniać w najbliższych miesiącach.
Najwięcej soli w ostatnich latach zużyte zostało podczas zimy 2020/2021. Było to 42,5 tysiąca ton. Ponad połowę mniej (17,7 tys. ton) wykorzystano rok wcześniej. Różnice pomiędzy poszczególnymi sezonami odśnieżania są, jak widać, bardzo duże, dlatego GDDKiA jest przygotowana na różne scenariusze.
Informacje o utrudnieniach drogowych publikowane są na stronie internetowej https://drogi.gddkia.gov.pl/. Można też dzwonić przez całą dobę do Punktu Informacji Drogowej pod numer 12 412 16 44. Ogólnopolski numer Punktu to 19 111.
Również Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie zapewnia gotowość do realizacji zadań związanych z zimowym utrzymaniem na drogach wojewódzkich. Działania będą obowiązywały od 20 października.Łącznie przygotowano do zimowego utrzymania dróg: 120 sztuk sprzętu (piaskarki, solanki, pługi, ładowarki, sprzęt do odśnieżania chodników) oraz prawie 30 ton materiałów.
Obowiązek odśnieżania obiektów budowlanych
Małopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina, że zgodnie z przepisami prawa budowlanego właściciel lub zarządca obiektu budowlanego zobowiązany jest zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu.Budynki o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz inne obiekty budowlane o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 podlegają kontrolom okresowym dwa razy w roku do 31 maja i do 30 listopada. W województwie małopolskim jest 2901 takich obiektów. W przypadku stwierdzenia naruszenia bezpieczeństwa, mogącego powodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, zarządca lub właściciel zobowiązany jest usunąć nieprawidłowości.
Służby nadzoru budowlanego prowadzą działania prewencyjne, kontrolne
i informacyjne przypominają o obowiązkach, przeprowadzając kontrole, wzywając do usuwania śniegu i lodu. Oceniają także zagrożenia wynikające z nieodpowiedniego stanu technicznego obiektów, nieprawidłowości w wykonywaniu obowiązków osób odpowiedzialnych czy lokalizacji obiektów.
Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe
Na terenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie od 1 października trwają jesienne przeglądy techniczne obiektów. Ich zakończenie planowane jest na 17 listopada. Jednym z zadań przeglądów jest stwierdzenie przygotowania obiektów do eksploatacji w warunkach zimowych, co jest każdorazowo sprawdzane i potwierdzane w raportach o ich stanie technicznym. Praca obiektów hydrotechnicznych w warunkach niskich temperatur odbywać się będzie zgodnie z instrukcjami eksploatacyjnymi. Okresowym przeglądom technicznym podlegają także wszystkie wały przeciwpowodziowe wraz z ich budowlami towarzyszącymi. Zapewniona jest ich obsługa i dozór oraz bieżąca konserwacja wszystkich przepustów wałowych, a w okresie zimowym prowadzone będą również interwencje w przypadku przymarznięcia klap śluz wałowych.
Dodatkowo w okresie zimowym do Centrum Operacyjnego RZGW przekazywane są z IMGW-PIB wszelkie istotne informacje pogodowe, dzięki czemu RZGW dokonuje stosownych zmian w gospodarowaniu wodą na zbiornikach własnych, zwiększając w razie potrzeby ich rezerwy powodziowe. W odniesieniu do zjawisk lodowych RZGW poprzez swoje służby terenowe zbiera informacje o zjawiskach lodowych na utrzymywanych wodach powierzchniowych i podejmuje ewentualne działania adekwatne do sytuacji.
Wszystkie ręce na pokład
– 14 października przekazałem rekomendacje i zalecenia do wszystkich starostów powiatowych i prezydentów miast na prawach powiatów województwa małopolskiego dotyczące zabezpieczenia i organizacji przedsięwzięć w sytuacji wystąpienia kryzysu wywołanego zimowymi warunkami atmosferycznymi. Jak widać z raportów przedstawionych przez służby, na ten moment jesteśmy gotowi. Obserwujemy prognozy pogody, by w razie potrzeby zareagować w odpowiednim momencie – podsumowuje wojewoda Klęczar.
–
za: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.