Nielegalny pobyt i praca bez zezwoleń. Interwencja Straży Granicznej w Krakowie.

Nielegalny pobyt i praca bez zezwoleń. Interwencja Straży Granicznej w Krakowie.

2026-04-28 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Krakowie przeprowadzili w poniedziałek, 27 kwietnia, działania ukierunkowane na kontrolę legalności pobytu cudzoziemców. W ich trakcie ujawniono trzech obywateli państw trzecich, wobec których podjęto czynności administracyjne.

Jednym z nich był 20-letni obywatel Republiki Południowej Afryki. Mężczyzna ostatni raz przekroczył granicę strefy Schengen w lipcu 2025 roku, a do Polski przyjechał pod koniec sierpnia. Mimo próby zalegalizowania pobytu nie uzyskał odpowiedniego zezwolenia i – jak ustalili funkcjonariusze – przebywał w kraju nielegalnie od 187 dni.

Kolejną osobą objętą kontrolą był 24-letni obywatel Kolumbii. Choć w dniu interwencji jego pobyt w Polsce był legalny, wcześniejsze ustalenia wykazały, że pracował bez wymaganego zezwolenia. Nieprawidłowości te ujawniono podczas kontroli legalności zatrudnienia zakończonej w grudniu 2025 roku w jednej z krakowskich firm meblarskich.

Tego samego dnia zatrzymano także 29-letniego obywatela Meksyku. Mężczyzna przebywał w Polsce od kilku lat i dwukrotnie uzyskiwał zezwolenie na pobyt czasowy, jednak kolejne wnioski o legalizację zakończyły się odmową. W momencie kontroli nie posiadał już ważnych dokumentów pobytowych i przebywał w kraju nielegalnie od 59 dni.

W związku z ujawnionymi naruszeniami Komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie wydał decyzję o zobowiązaniu do powrotu wobec obywatela Republiki Południowej Afryki, nakładając jednocześnie półroczny zakaz ponownego wjazdu do Polski i strefy Schengen. Podobną decyzję wydano wobec obywatela Kolumbii, w jego przypadku zakaz wjazdu obowiązuje przez rok.

Wobec obywatela Meksyku wszczęto postępowanie administracyjne zmierzające do wydania decyzji o zobowiązaniu do powrotu. Sprawa jest w toku.

 Foto: KOSG.