
Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w Małopolsce. Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
2025-05-06
Powodzie wielokrotnie nawiedzały nasze województwo. Ostatni raz we wrześniu zeszłego roku. Małopolskie służby są gotowe do niesienia pomocy w takich sytuacjach oraz usuwania skutków klęsk żywiołowych – zarówno pod względem posiadanego sprzętu, jak i umiejętności oraz doświadczenia.
–
Taki meldunek odebrał wczoraj (05. 05) wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się na Zaporze Wodnej w Dobczycach. Temat został omówiony zarówno w aspekcie oceny zagrożenia powodziowego, jak i szeroko pojętej ochrony przeciwpowodziowej.
W posiedzeniu WZZK udział wzięli: dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – RZGW w Krakowie Wojciech Kozak, zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Marcin Głogowski, zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Maciej Kubiak, zastępca dowódcy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Andrzej Sioła, zastępca dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju, kierownik Biura Prognoz Hydrologicznych w Krakowie Małgorzata Gori, p.o. małopolskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska Barbara Żuk.
– Małopolska w ostatnich latach była mocno doświadczana przez trudne zjawiska pogodowe, a szczególnie przez powódź. Te zdarzenia bardzo często mają gwałtowny i nieprzewidywalny przebieg, dlatego tak ważne jest przygotowanie służb. W Małopolsce jesteśmy gotowi, zarówno pod względem kadrowym, jak i przeszkolenia oraz sprzętu. Trzymamy rękę na pulsie. W przypadku wystąpienia powodzi, będziemy reagować natychmiastowo. Priorytetem naszych działań jest zapewnienie bezpieczeństwa Małopolan i osób przebywających na ternie naszego województwa – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Ocena sytuacji hydrologicznej i meteorologicznej
– RZGW w Krakowie jest przygotowane do realizacji zadań w przypadku wystąpienia zagrożenia powodziowego na terenie województwa małopolskiego. Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej prowadzi na bieżąco aktualną ocenę sytuacji hydrologicznej i meteorologicznej w dorzeczu górnej Wisły oraz koordynuje pracę obiektów hydrotechnicznych w sytuacji zagrożenia powodziowego – mówi dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – RZGW w Krakowie Wojciech Kozak.
W zbiornikach retencyjnych administrowanych przez PGW Wody Polskie, poziom piętrzenia utrzymywany jest zgodnie z obowiązującymi instrukcjami gospodarki wodnej. W przypadku niekorzystnych prognoz lub niewystarczającej rezerwy powodziowej, dyrektor RZGW może wydać decyzję nakazującą obniżenie piętrzenia na danym zbiorniku w celu powiększenia jego rezerwy, a tym samym przygotowania obiektu do redukcji fali powodziowej.
Dodatkowo, Wody Polskie w Krakowie zrealizowały szereg inwestycji przeciwpowodziowych. Zostały rozbudowane i zmodernizowane wały rzeki Wisły w Krakowie. Dodatkowo w ramach kompleksowego zabezpieczenia miasta Krakowa zostały wybudowane wrota przeciwpowodziowe w porcie Płaszów i Kujawy. RZGW w Krakowie zrealizowało również zadanie „Budowa stanowiska pompowego dla pomp mobilnych dla odwodnienia Kompleksu Lesisko”. Właśnie zakończyły się prace na zbiorniku Malinówka 3.
5 suchych zbiorników przeciwpowodziowych: dwa na rzece Serafie i trzy na potoku Malinówka mających ogromne znaczenie zarówno dla mieszkańców Krakowa, jak i Wieliczki, łącznie zabezpieczą przed powodzią obszar o powierzchni 16,5 tys. hektarów. W sumie będą mieć pojemność blisko 400 tys. m3. Wody Polskie w Krakowie realizowały również zadania na terenie Małopolski, m.in. został rozbudowany lewy i prawy wał rzeki Biała w gminie Tarnów.
Czujność i prewencja
Państwowa Straż Pożarna i jednostki OSP są sukcesywnie doposażane i szkolone w zakresie reagowania na zagrożenia powodziowe. Strażacy posiadają wyposażenie, aby skutecznie zarządzać sytuacją i chronić życie oraz mienie ludzi. Prowadzą także ćwiczenia praktyczne, które mają na celu doskonalenie koordynacji działań ratowniczych.
– Nie można jednak zapominać, że ochrona przed powodzią to nie tylko zadanie służb — to także odpowiedzialność mieszkańców. PSP apeluje o śledzenie komunikatów hydrologicznych oraz zgłaszanie zauważonych uszkodzeń infrastruktury przeciwpowodziowej odpowiednim służbom. Czujność i prewencja muszą pozostać priorytetem. Tylko wspólnym wysiłkiem można zminimalizować skutki ewentualnych zagrożeń – mówi zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Marcin Głogowski.
Zawsze gotowi, zawsze blisko. 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej
Żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają lokalne społeczności w walce z zagrożeniami powodziowymi.
– Misją Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) jest utrzymanie powszechnej gotowości do obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków. Żołnierze 11MBOT zgodnie z mottem WOT „Zawsze gotowi, zawsze blisko” licznie uczestniczyli w akcjach niosących pomoc lokalnym społecznościom. Wśród tych działań można wymienić pomoc poszkodowanym przez wichury w powiecie nowosądeckim, powodzie w gminie Łapanów i w okolicach Myślenic, a także wsparcie ofiar pożaru w Nowej Białej koło Nowego Targu – mówi zastępca dowódcy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Andrzej Sioła.
Żołnierze 11MBOT aktywnie wspierają społeczności lokalne w walce z zagrożeniami powodziowymi. Ich szybkie reagowanie, profesjonalne przygotowanie i gotowość do ochrony życia i mienia mieszkańców to cechy, którymi mogą się pochwalić. Przeszkoleni w ochronie wałów przeciwpowodziowych, ewakuacji ludności oraz dostarczaniu pomocy humanitarnej, żołnierze 11MBOT skutecznie chronią życie, mienie i bezpieczeństwo mieszkańców Małopolski.
W ramach operacji Feniks 11MBOT aktywnie pomagała w likwidacji skutków powodzi w Kotlinie Kłodzkiej. Dzięki ścisłej współpracy z lokalnymi władzami i służbami ratowniczymi, działania te zawsze są skoordynowane i efektywne, co pozwala na szybkie reagowanie na zmieniające się warunki i potrzeby społeczności.
źródło/foto: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.